Ucz się z rabatem 20%

Digital Painting – Co to jest i jak się tego nauczyć?

Digital painting, czyli malowanie cyfrowe, to technika tworzenia obrazów przy użyciu komputerów oraz specjalistycznego oprogramowania. W odróżnieniu od tradycyjnych metod malarskich, gdzie artysta używa pędzli, farb i płócien, w digital paintingu wykorzystuje się narzędzia cyfrowe, takie jak tablet graficzny i programy do malowania. Ta nowoczesna forma sztuki zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród profesjonalnych artystów, jak i amatorów. W artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest digital painting, jakie narzędzia są potrzebne do jego tworzenia oraz jakie korzyści płyną z nauki tej techniki. Dodatkowo opowiemy o kursach digital paintingu dla dzieci oferowanych przez Tutore.

Co to jest digital painting?

Digital painting to proces tworzenia obrazów na komputerze za pomocą cyfrowych narzędzi. Artyści tworzą swoje dzieła przy użyciu programów graficznych, które oferują szeroki wachlarz narzędzi symulujących tradycyjne techniki malarskie. Dzięki temu mogą oni malować, rysować i szkicować w sposób przypominający używanie farb, ołówków czy pasteli, ale z dodatkowymi możliwościami, jakie daje technologia cyfrowa.

Narzędzia do digital paintingu

Do digital paintingu potrzebne są specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają tworzenie i edycję cyfrowych obrazów. Oto niektóre z najważniejszych:

 1. Tablet graficzny – urządzenie, które pozwala na precyzyjne rysowanie i malowanie za pomocą piórka. Tablet graficzny zapewnia naturalne odczucie rysowania, dzięki czemu artysta może pracować bardziej intuicyjnie.
 2. Komputer lub laptop – niezbędne do uruchomienia oprogramowania graficznego oraz do przechowywania i edycji prac.
 3. Oprogramowanie graficzne – programy takie jak Adobe Photoshop, Corel Painter, Procreate (dla iPadów) czy Krita oferują szeroki wachlarz narzędzi i funkcji umożliwiających tworzenie cyfrowych dzieł sztuki.

Techniki digital paintingu

Digital painting, podobnie jak tradycyjne techniki malarskie, oferuje wiele różnych podejść i stylów. Oto kilka z nich:

 1. Malowanie warstwami – technika, w której artysta pracuje na wielu przezroczystych warstwach, co umożliwia łatwą edycję poszczególnych elementów obrazu.
 2. Szkicowanie cyfrowe – podobne do tradycyjnego szkicowania, ale z możliwością łatwego usuwania błędów i wprowadzania zmian.
 3. Teksturowanie – dodawanie tekstur do cyfrowych obrazów, co nadaje im bardziej realistyczny wygląd.
 4. Klonowanie – technika polegająca na kopiowaniu fragmentów obrazu i wklejaniu ich w inne miejsca, co może przyspieszyć proces tworzenia skomplikowanych elementów.

Korzyści z nauki digital paintingu

Nauka digital paintingu niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oto niektóre z nich:

 1. Rozwój kreatywności – digital painting pozwala na swobodne eksperymentowanie z różnymi technikami i stylami, co sprzyja rozwijaniu kreatywności.
 2. Łatwość edycji – cyfrowe narzędzia umożliwiają szybkie wprowadzanie zmian, co ułatwia naukę i poprawianie błędów.
 3. Oszczędność materiałów – w digital paintingu nie trzeba kupować drogich farb, pędzli czy płócien, co czyni tę technikę bardziej ekonomiczną.
 4. Dostępność narzędzi – wiele programów graficznych oferuje szeroki wachlarz narzędzi, które umożliwiają tworzenie prac w różnych stylach i technikach.
 5. Możliwość tworzenia animacji – digital painting może być również wykorzystywany do tworzenia animacji, co otwiera przed artystą nowe możliwości.

Kursy digital paintingu dla dzieci w Tutore

Tutore oferuje specjalistyczne kursy digital paintingu dla dzieci, które chcą rozwijać swoje umiejętności artystyczne w nowoczesny sposób. Kursy są dostosowane do wieku i poziomu zaawansowania uczniów, dzięki czemu każde dziecko może znaleźć odpowiedni dla siebie program.

Co oferuje kurs?

 1. Indywidualne podejście – nauczyciele dostosowują program nauczania do potrzeb i umiejętności każdego ucznia.
 2. Nauka obsługi narzędzi – dzieci uczą się, jak korzystać z tabletów graficznych i oprogramowania do digital paintingu.
 3. Podstawy rysunku i malarstwa – kurs obejmuje naukę podstawowych technik rysunku i malarstwa, które są niezbędne w digital paintingu.
 4. Projekty artystyczne – dzieci realizują różnorodne projekty, które rozwijają ich umiejętności i kreatywność.
 5. Zabawa i edukacja – kursy są prowadzone w przyjaznej atmosferze, która sprzyja nauce i zabawie.

Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs digital paintingu?

Digital painting to przyszłość sztuki, a nauka tej techniki może przynieść wiele korzyści. Dzięki kursom oferowanym przez Tutore dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności artystyczne, poznawać nowe technologie i przygotowywać się do przyszłych wyzwań. Nauka digital paintingu w młodym wieku może również pomóc w rozwijaniu umiejętności potrzebnych w wielu zawodach związanych z grafiką komputerową, animacją czy projektowaniem gier.

Digital painting to fascynująca technika, która łączy tradycyjne podejście do sztuki z nowoczesną technologią. Dzięki kursom oferowanym przez Tutore dzieci mają szansę na rozwijanie swoich talentów artystycznych w innowacyjny sposób. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest początkującym artystą, czy już ma pewne doświadczenie w rysowaniu, kurs digital paintingu może być doskonałym sposobem na rozwijanie pasji i umiejętności.

CZYTAJ TAKŻE: Zajęcia plastyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach