Ucz się z rabatem 20%

Jak wybrać gitarę dla dziecka?

Wybór pierwszej gitary dla dziecka to ważny krok na drodze do muzycznej przygody. Aby ten wybór był trafiony, warto kierować się kilkoma kluczowymi zasadami, które pomogą w dokonaniu najlepszej decyzji.

Typ gitary: pierwszy krok do muzycznej podróży

Na samym początku warto zdecydować się na rodzaj gitary. Chociaż istnieje wiele typów instrumentów, dla początkujących najbardziej rekomendowaną opcją jest gitara klasyczna. Charakteryzuje się ona nylonowymi strunami, które są delikatniejsze dla palców nieprzyzwyczajonych do grania. To ważne, ponieważ komfort podczas nauki ma kluczowe znaczenie dla utrzymania motywacji dziecka. Ponadto, umiejętności zdobyte na gitarze klasycznej z łatwością przeniosą się na inne typy gitar, co otwiera przed młodym muzykiem drogę do eksperymentów.

Rozmiar ma znaczenie: dobór gitary do możliwości dziecka

Rozmiar gitary powinien być dostosowany do wieku, wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Instrumenty dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego najlepiej udać się do sklepu muzycznego, gdzie specjalista pomoże w wyborze. Gitara nie powinna być zbyt duża, aby dziecko mogło swobodnie i bez napięcia sięgać do wszystkich strun i progów. W przybliżeniu, dla dzieci w wieku szkolnym klasy 1-2 odpowiedni będzie rozmiar ½, dla klas 3-4 rozmiar ¾, natomiast starsze dzieci zazwyczaj poradzą sobie z pełnowymiarowymi instrumentami. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i warto sprawdzić każdy przypadek indywidualnie.

Cena: jakość w rozsądnych granicach

Dobra gitara dla początkującego nie musi być droga. Wystarczające będą modele w przedziale cenowym 350-450 złotych. Ważne, by gitara była solidnie wykonana i nie sprawiała trudności w grze. Należy unikać bardzo tanich instrumentów, często niskiej jakości, które mogą zniechęcić do dalszej nauki. Odpowiednio dobrana gitara posłuży przez wiele lat, nawet jeśli dziecko szybko rośnie.

Wygląd vs. jakość: co jest ważniejsze?

Wygląd gitary może być istotny dla dziecka, jednak warto pamiętać, że najczęściej im bardziej instrument wygląda pospolicie, tym jest solidniejszy. Gitary ozdobione kolorowymi wzorami czy postaciami z bajek mogą być atrakcyjne wizualnie, ale często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Ważne jest, by znaleźć balans między estetyką a funkcjonalnością.

Prawa czy lewa ręka?

Warto zaznaczyć, że gitara klasyczna jest uniwersalna i może być dostosowana zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych poprzez zmianę układu strun. W przypadku innych typów gitar, modele dla leworęcznych mogą być droższe i trudniejsze do znalezienia.

Zestaw gadżetów: nie daj się zwieść

Ilość akcesoriów dołączonych do gitary często nie świadczy o jej jakości. Stroiki, kostki czy kapodastry to przydatne akcesoria, ale na początku nauki nie są one niezbędne. Ważniejsze jest, by sam instrument był solidny i dobrze brzmiał.

Wybierając gitarę dla dziecka, pamiętajmy, by kierować się przede wszystkim jej jakością, odpowiednim rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Wizyta w sklepie muzycznym z możliwością wypróbowania różnych instrumentów pomoże dokonać najlepszego wyboru, który zainspiruje młodego muzyka do rozpoczęcia swojej muzycznej przygody. Gdy gitara już będzie wybrana, rozważ skorzystanie z kursów gry na gitarze online, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie nauki i pomóc w rozwijaniu umiejętności na nowo nabytej gitarze.

CZYTAJ TAKŻE: Programy do tworzenia muzyki – jak wybrać?

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach