Ucz się z rabatem 20%

Jak zacząć myśleć po angielsku? Praktyczne wskazówki i ćwiczenia

Dlaczego myślimy w innym języku?

Wiele osób często powtarza, że nie potrafi dobrze mówić po angielsku, ponieważ wciąż tłumaczy w głowie każdy wyraz i stara się zrobić kalkę z języka polskiego na angielski. Tak się nie da!

Zarówno język polski, jak i angielski pochodzą z rodziny języków indoeuropejskich, jednakże każdy z nich należy do innej grupy ze względu na specyfikę gramatyki. Język polski jest językiem słowiański, podobnym między innymi do języka czeskiego, słowackiego czy chorwackiego, natomiast język angielski należy do rodziny języków germańskich. Ta istotna różnica sprawia, że brzmienia , dźwięki oraz budowa i szyk zdania są inne. Z tego właśnie powodu należy jak najszybciej przestawić się na myślenie w konkretnym języku, aby móc się nim poprawnie posługiwać.

Nie znasz słowa? Opisz je!

Czasem zdarza się, że mimo najlepszych chęci nie pamiętasz jakiegoś słowa lub zwyczajnie go nie znasz, jest to świetny moment, aby wykorzystać zasób słów, które masz już opanowane.

Przykłady:

chcemy powiedziećmówimy
małoniedużo
ławkamiejsce do siedzenia w parku
kwaśnysmak podobny do
durszlakprzedmiot, którego używasz,
żeby oddzielić wodę od makaronu
okrągłyma kształt Ziemi lub piłki

Warto wykorzystać następujące zwroty:

It’s the opposite of… (przeciwieństwo do…)

It’s similar to… ( podobny do…)

It’s a place where… (miejsce, w którym…)

It’s something you use to… (coś, czego używasz do…)

It’s an action you do when… (działanie, które podejmujesz, gdy…)

Zalety słownika angielsko-angielskiego w rozwijaniu słownictwa

Aby dobrze przygotować się do opowiadania i opisywania rzeczy, których jeszcze nie potrafisz nazwać po angielsku, musisz zgromadzić zasób słów, które Ci to ułatwią. Do tego zadania świetnie sprawdzi się słownik angielsko-angielski. Możesz korzystać z wersji elektronicznej lub papierowej, ale również wykorzystać darmowe rozszerzenia do przeglądarki internetowej lub skorzystać z funkcji dostępnej w e-czytnikach do książek. 

Dzięki nauce słów z definicji angielskiej rozwijasz swoje słownictwo o wiele więcej wyrazów niż tylko ten, który sprawdzasz. Ponadto możesz nauczyć się stosowania innych wyrazów w wielu kontekstach, o których możesz nie znać. Co więcej, taka nauka pozwoli Ci jeszcze lepiej zrozumieć pewne wyrazy, ponieważ całkiem spora liczba wyrazów nie ma swojego bezpośredniego odpowiednika w języku polskim, dlatego uczenie się jego znaczenia z opisu daje Ci gwarancję lepszego zrozumienia jego znaczenia.

Klucz do płynności: Planowanie wypowiedzi w języku angielskim

Kiedy wiesz, że za kilka godzin spotkasz się z przyjaciółmi z wakacji i będziecie porozumiewać się w języku angielskim, zaplanuj wcześniej swoje wypowiedzi. Twórz na spokojnie w głowie scenariusze kiedy masz dodatkowy czas na przygotowanie. To świetny trening dla mózgu. Im częściej będziesz przygotowywać swoje wypowiedzi, tym szybciej twój mózg sam będzie podsuwał Ci gotowe zdania i określenia, które idealnie uzupełnią Twoje wypowiedzi w języku angielskim.

Immersja językowa – czyli całkowite zanurzenie

Ten obco brzmiący zwrot to inaczej przyswajanie języka w żywej formie. Polega na całkowitym otoczeniu się językiem. Ta technika sprawi, że nazywanie i myślenie o codziennych przedmiotach lub czynnościach w języku angielskim stanie się naturalne. Zacznij od ustawień w swoim telefonie i komputerze. Pamiętaj też, aby oglądać filmy i seriale po angielsku z angielskimi napisami. Do tego zaplanuj w ciągu dnia krótką przerwę na wiadomości i sięgnij po artykuł lub krótki podcast w języku angielskim. Obecnie istnieje wiele możliwości na otoczenie się językiem, jedyne co pozostaje zrobić to zwalczyć leniwy mózg i ograniczyć dostęp do polskiej treści. Dla przykładu, oglądając film w języku angielskim z polskimi napisami – nasz mózg niestety całkowicie wyłącza się na obcy język. Wymagałoby to dodatkowego wysiłku, aby go zrozumieć. Dlatego całkowite zanurzenie jest tak istotne w procesie nauki języka obcego.

Aby pogłębić umiejętności konwersacyjne i praktykować płynność w mówieniu, warto zastanowić się nad skorzystaniem z odpowiednich narzędzi, takich jak kursy konwersacyjne z języka angielskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Angielski z native speakerem – dlaczego warto?

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach