Ucz się z rabatem 20%

Suma, różnica, iloczyn, iloraz. Nazwy liczb w działaniach matematycznych

Matematyka składa się z różnych działań, które pomagają nam w obliczeniach i rozwiązywaniu problemów. Każde z tych działań ma swoje specyficzne nazwy, które warto znać i rozumieć. W tym artykule omówimy podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Dla każdego z tych działań podamy ich nazwy oraz przykłady. Dodatkowo przygotowaliśmy plik do wydrukowania, który można powiesić na lodówce, aby powtarzać te informacje.

Dodawanie

Suma

Dodawanie to działanie, w którym łączymy dwie liczby, aby uzyskać ich sumę. Liczby, które dodajemy, nazywamy składnikami.

Przykład

Składnik + Składnik = Suma

Jeśli dodamy 3 i 4, otrzymamy sumę równą 7:
3+4=7

Odejmowanie

Różnica

Odejmowanie to działanie, w którym odejmujemy jedną liczbę od drugiej, aby uzyskać różnicę. Liczba, od której odejmujemy, nazywa się odjemną, a liczba, którą odejmujemy, nazywa się odjemnikiem.

Przykład

Odjemna − Odjemnik = Różnica

Jeśli odejmiemy 2 od 5, otrzymamy różnicę równą 3:
5−2=3

Mnożenie

Iloczyn

Mnożenie to działanie, w którym mnożymy dwie liczby, aby uzyskać ich iloczyn. Liczby, które mnożymy, nazywamy czynnikami.

Przykład

Czynnik × Czynnik = Iloczyn

Jeśli pomnożymy 3 przez 4, otrzymamy iloczyn równy 12:
3×4=12

Dzielenie

Iloraz

Dzielenie to działanie, w którym dzielimy jedną liczbę przez drugą, aby uzyskać iloraz. Liczba, którą dzielimy, nazywa się dzielną, a liczba, przez którą dzielimy, nazywa się dzielnikiem.

Przykład

Dzielna ÷ Dzielnik = Iloraz

Jeśli podzielimy 8 przez 2, otrzymamy iloraz równy 4:
8÷2=4

Plik do wydrukowania

Aby ułatwić naukę tych podstawowych pojęć matematycznych, przygotowaliśmy plik do wydrukowania, który można powiesić na lodówce lub w innym widocznym miejscu. Dzięki temu dzieci będą mogły regularnie powtarzać i utrwalać te informacje.

POBIERZ KLIKAJĄC W OBRAZEK LUB TUTAJ

Zrozumienie podstawowych działań matematycznych i ich nazw jest kluczowe w nauce matematyki. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie to podstawowe operacje, które dzieci muszą opanować. Dzięki regularnym powtórkom i wizualnym pomocom, takim jak przygotowany przez nas plik do wydrukowania, nauka może stać się prostsza i bardziej efektywna.

CZYTAJ TAKŻE: Zabawy matematyczne dla dzieci w wieku szkolnym: Idealne na wakacje!

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach