Ucz się z rabatem 20%

Jak narysować kota (krok po kroku)?

Wiele osób jest przekonanych, że do rysowania trzeba mieć specjalny talent, podczas kiedy tak naprawdę każdy może się tego podjąć. Warto jednak znać parę przydatnych wskazówek, aby efekty były lepsze.

Od czego zacząć rysowanie kota?

Niekoniecznie trzeba szukać w okolicy kota, ażeby sprawnie go narysować. W zasadzie mogłoby to być nawet trudniejsze, jeśli kapryśny mruczek nie miałby ochoty pozować. Dobrze jest jednak przypomnieć sobie, jak kot wygląda, a jeśli mamy zamiar uwiecznić jakiś konkretny egzemplarz – jakie ma cechy szczególne. Następnie należy podjąć decyzję co do pozycji w której rysujemy kota, a także być może co do jego otoczenia, jeśli rysunek ma zawierać także tło. Na potrzeby naszego samouczka przyjmujemy jednak, że zastaliśmy kota w pozycji siedzącej, skorego do współpracy i uważnie wpatrzonego w nas dopóki nie skończymy go rysować.

Krok 1: Jeden kot – trzy kółka

Jeśli rysujemy kota po raz pierwszy, lub chcemy wytłumaczyć dziecku jak to zrobić, wiele czasu spędzimy na odpowiedzeniu sobie na pytanie, co powinniśmy narysować jako pierwsze. Naturalnym odruchem będzie rozpoczęcie od głowy zwierzęcia, ale zanim to zrobimy warto zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsca na kartce. Pierwszy ruch ołówkiem musi być poprzedzony oszacowaniem, ile miejsca ma zająć nasza praca – jeśli zaczynamy od głowy kota, tj. góry jego ciała, potrzebny jest zapas kartki pod spodem.

Głowa jest okrągła – zatem rysujemy okrąg. Co dalej? Gdy już mamy głowę kota, potrzebujemy jeszcze dwóch kół: drugie, środkowe będzie większe, i będzie stanowić bazę dla tułowia. Trzecie zaś powinno być mniej więcej wielkości głowy, i odchodzić od środkowego nieco w prawo. W tamtym miejscu znajdować się będzie zadek naszego rysunkowego kota.

Chociaż nie należy oceniać pracy, kiedy powstaje, to wiele osób może czuć się teraz zniechęcone, myśląc że proponujemy im kota o kształcie bałwana śnieżnego. Nic z tych rzeczy! Koła mają tylko zaznaczyć miejsce, w którym będziemy dalej rysować poszczególne elementy, a ostatecznie pozbędziemy się ich na końcu ścierając je gumką.

Krok 2: Obrysowanie kółek

To, co trzeba teraz zrobić to de facto narysować kota ołówkiem dookoła kółek prowadzących, które stworzyliśmy. Wykorzystamy do tego zaokrąglone linie. Zaczynając od górnego kółka, tworzymy więc głowę kota, która może nieco wychodzić poza obrys naszego koła i nie musi być zaokrąglona. Nie zapomnijmy na tym etapie dorysować kocich, spiczastych uszu na czubku głowy. Na razie zostawiamy twarz, i rysujemy kontur kota na poziomie tułowia. Linia z prawej strony w naturalny sposób zahacza o najmniejsze kółko, a z lewej zostawiamy nieco przestrzeni – tam będą się znajdować przednie łapy kota. Przyjęliśmy bowiem, że widzimy zwierzę z przodu, zatem dla ułatwienia naszego rysunku kot schował tylne łapki pod siebie.

Krok 3: Ogon kota i łapki

Najbardziej charakterystyczny koci element – ogon, to miejsce w którym możemy puścić wodze fantazji. Długi czy krótki, schowany czy skierowany do góry… Możliwości jest bez liku. Kocie ogony są różne, możemy więc pozwolić sobie tutaj na dorysowanie go we własnej interpretacji, pamiętając jednak o proporcjach. Nie chcielibyśmy, żeby koci ogon był dłuższy od samego kota, prawda?

Pamiętajmy także o przednich łapkach, które powinny mieć odpowiednią grubość względem całej postury zwierzaka, i kończą się pazurkami. Jeśli chcemy, możemy na tym etapie to zaznaczyć, jeśli nie – warto dorysować drobne linie rozgraniczające kocie palce. Łapki przednie powinny kończyć się na rysunku nieco niżej niż zadek, jeśli przyjmujemy że tylne łapy kot schował pod siebie i na nich siedzi.

Krok 4: Detale

Jeśli wszystko dobrze nam idzie, to mamy przed sobą wizerunek kota naniesiony na trzy kółka, w którym brakuje jednak jeszcze sporo szczegółów. Przede wszystkim, nie narysowaliśmy jeszcze niczego na kociej twarzy. Oczy rysujemy zaczynając od dwóch półokrągłych linii. Nos powinien być nieco trójkątny, a odchodzące od niego łuki to linie pyszczka.

Na koniec zostaje nam już dopracowanie poszczególnych detali, zatem dorysowanie reszty oka i naturalnie wibrysów, dumy każdego mruczka. Tu możemy ponownie pozwolić sobie na swobodę artystyczną, uważając jednak aby nie przesadzić z rozmiarami. Wąsy kota nie mogą być większe niż sam kot.

Na sam koniec ścieramy gumką niepotrzebne linie, czyli pierwsze kółka, i oto zostaje nam cały kontur kota bez niepotrzebnych dodatków. Obojętnie czy dorosły czy dziecko z pewnością poradzi sobie z wykonaniem takiego rysunku samodzielnie – a przy tym będzie to świetna zabawa!

Co dalej z tym rysunkiem?

Rysunek kota może być jednym z pierwszych samodzielnych rysunków, które wykona nasze dziecko, warto go więc zatrzymać na pamiątkę. Ma to jednak także inny wymiar, oprócz sentymentalnego. Po kilku tygodniach czy miesiącach można zadanie powtórzyć, a potem porównać pracę z wcześniejszą, i jeszcze wcześniejszą. Widoczny gołym okiem progres będzie z pewnością powodem do dumy dla każdego małego rysownika.

Rysunek kota można uzupełnić o domalowanie mu przyjaciół: kotka, psa, a może całej rodziny? Można też, jeśli dziecko ma ochotę i umiejętności, pobawić się w pomalowanie kotka kredkami lub farbami.

Oczywiście przedstawiliśmy w tym samouczku tylko jeden sposób rysowania kota, bez widocznych tylnych nóg. Jeśli ten sposób znudzi się dziecku, można spróbować innego – kota można narysować z boku, w trakcie ruchu, i na milion innych sposobów. W początkach rysowania bardzo ważne jest, żeby wykształcić w dziecku radość, i nauczyć je że nie jest oceniane. Jeśli dziecko zdecyduje, że kotek ma być fioletowy, to oczywiście możemy mu to odradzić, tłumacząc że taki nie występuje w naturze. Warto jednak wtedy przypomnieć sobie, jakie moce potrafi mieć zaczarowany ołówek, i przenieść się w bajkowy świat razem z dzieckiem.

Rysowanie to jedno z ulubionych zajęć dzieci, które może także stanowić wspaniałą metodę wspólnego spędzania czasu, zarówno z rówieśnikami jak i z dorosłymi. Ułatwień podobnych do metody na trzy kółka”jest bardzo wiele, więc warto przekonać się do rysowania, nawet jeśli „nie masz talentu”.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach