Ucz się z rabatem 20%

Jak wykorzystać filmy i seriale do nauki angielskiego?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak połączyć przyjemne z pożytecznym podczas nauki angielskiego? Filmy i seriale to wspaniałe narzędzia, które mogą pomóc Ci osiągnąć płynność w tym języku. W tym artykule podpowiemy, jak efektywnie wykorzystać multimedia do zdobywania nowych umiejętności językowych.

Wybór materiałów i aktywne słuchanie

Zacznij od wyboru właściwego materiału. Znalezienie filmu lub serialu, który Cię zainteresuje, jest kluczem do utrzymania motywacji. Może to być coś, co oglądałeś wcześniej – dzięki temu będziesz mógł skupić się na języku, a nie fabule. Spróbuj wybrać produkcje z różnych krajów anglojęzycznych, aby zrozumieć różne akcenty i slang.

Następnie skup się na aktywnym słuchaniu. Zamiast biernie oglądać, staraj się aktywnie słuchać i rozumieć, co mówią postacie. To pomoże Ci poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu. Użyj napisów, ale pamiętaj, aby nie polegać na nich całkowicie. Możesz na przykład zaczynać od oglądania z napisami w języku angielskim, a następnie wyłączyć je, gdy poczujesz się pewniej.

Tworzenie notatek i praktyka

Podczas oglądania filmów i seriali, zawsze miej pod ręką notatnik. Zapisuj nowe słowa i wyrażenia, które napotykasz. Może to być na przykład idiomatyczne wyrażenie, które usłyszałeś po raz pierwszy, czy też specyficzne dla danego regionu słowo, które nie jest powszechnie używane.

Przykładowo, oglądając amerykański serial możesz natknąć się na słowo „elevator”. Natychmiast zapisz je w notatniku, a następnie sprawdź jego tłumaczenie – to amerykański odpowiednik brytyjskiego „lift”, czyli po polsku „winda”. Z kolei podczas oglądania brytyjskich filmów można natknąć się na słowo „lorry”, które oznacza „ciężarówkę” – odpowiednik amerykańskiego „truck”.

Regularne przeglądanie notatek pozwoli Ci utrwalić nowe słownictwo. Dodatkowo próbuj używać nowych słów i fraz w rozmowach, aby zrozumieć, jak je stosować w praktyce. Możesz na przykład spróbować użyć słowa „lorry” podczas rozmowy z Brytyjczykiem – to pokaże, że rozumiesz różnice językowe między różnymi odmianami angielskiego i na pewno zostanie docenione przez rozmówcę.

Cierpliwość i konsekwencja w nauce

Na koniec, nie zapomnij o cierpliwości. Nauka języka przez filmy i seriale to proces, który wymaga czasu. Nie zrażaj się, jeśli na początku nie rozumiesz wszystkiego. Im więcej będziesz praktykować, tym lepiej zrozumiesz język. A przede wszystkim – ciesz się procesem!

Jeśli już uczestniczysz w kursie języka angielskiego, znakomitym pomysłem może być połączenie nauki z oglądaniem filmów i seriali. Dzięki temu nie tylko utrwalisz nowe słownictwo, ale także przyswoisz naturalną intonację i akcent.

CZYTAJ TAKŻE: Strona bierna w języku angielskim

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach