Ucz się z rabatem 20%

5 Książek, które pomogą ci lepiej zrozumieć matematykę

Podczas nauki matematyki nie musisz ograniczać się tylko do podręczników. Książki o matematyce stanowią niezwykłe źródło wiedzy i inspiracji, które pomogą Ci w pełniejszym zrozumieniu tego naukowego języka. Zanurz się w fascynujący świat liczb i odkrywaj ich tajemnice dzięki inspirującym lekturom. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu fascynujących książek o matematyce, które rozbudzą Twoje zainteresowanie i pozwolą Ci zgłębić nieznane dotąd aspekty tej nauki.

„Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia” autorstwa Jordana Ellenberga

Jako wybitny matematyk i autor, Jordan Ellenberg zręcznie łączy logikę matematyczną z codziennymi zdarzeniami, ukazując praktyczną wartość tej dziedziny nauki. Książka w niekonwencjonalny sposób tłumaczy skomplikowane zagadnienia, takie jak prawdopodobieństwo, teoria gier czy statystyka, wprowadzając je w kontekst rzeczywistości, od prognozowania wyników wyborów po analizę wyników meczów baseballowych. „Jak się nie pomylić” jest nie tylko solidnym przewodnikiem po matematyce, ale również pełnym humoru podręcznikiem zdrowego rozsądku.

„Tajemnica Fermata. W poszukiwaniu rozwiązania najsłynniejszego matematycznego problemu świata” autorstwa Simona Singha

Simon Singh przedstawia wciągającą historię ostatniego twierdzenia Fermata – jednej z najbardziej znanych zagadek matematycznych. Singh pisze o tajemniczej notatce na marginesie książki, pozostawionej przez Pierre’a de Fermata, która zaintrygowała matematyków przez ponad 350 lat. Ta pasjonująca opowieść wprowadzi Cię w świat matematyki i historii. Pokaże, w jaki sposób te dwie zupełnie inne dziedziny są ze sobą powiązane. Dowiesz się też o zmaganiach współczesnych matematyków, jak Andrew Wiles, którzy próbowali rozwiązać to twierdzenie.

„Pi. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie” autorstwa Ingmara Lehmann i Alfreda Posamentiera

Ta książka stanowi niezwykłą biografię liczby π – jednej z najbardziej tajemniczych i fascynujących stałych w matematyce. Autorzy, Alfred S. Posamentier i Ingmar Lehmann, prowadzą czytelnika przez wieki starożytnych definicji, zaskakujących odkryć i inspirujących momentów. Przez wieki ta fascynacja sprawiła, że π stała się symbolem matematycznego piękna i tajemnicy. Książka ujawnia, dlaczego liczba π pojawia się w tak wielu różnych dziedzinach i jak inspirowała pokolenia matematyków – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Ta książka to znakomity wybór dla tych, którzy chcą zanurzyć się w fascynujący świat matematyki, odkryć jej piękno i zrozumieć jej wpływ na nasze codzienne życie.

„Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu”, David Sumpter

Zastanawiałeś się kiedyś, jak matematyka wpływa na sport, a w szczególności na piłkę nożną? David Sumpter pokazuje, że matematyka ma wiele do powiedzenia na temat piłki nożnej, od taktyki i strategii drużyn, po prognozowanie wyników meczów. Ta książka pokazuje, jak piłka nożna i matematyka przeplatają się na zaskakujące sposoby. Odkrywa ona nową perspektywę na to, jak rozumiemy i cieszymy się grą. Bez względu na to, czy jesteś fanem futbolu, czy fascynują Cię skomplikowane obliczenia, „Piłkomatyka” dostarczy Ci wiele godzin fascynującej lektury.

„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” autorstwa Janiny Bąk

Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Janina Bąk w swojej książce „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” prowadzi czytelników przez różnorodne zagadnienia, pokazując, że statystyka nie tylko jest niezbędna do prowadzenia badań naukowych, ale także stanowi cenne narzędzie do analizy zjawisk dnia codziennego. Czy to próba zrozumienia, jak prawdopodobieństwo wpływa na naszą codzienną dietę, czy zastanawianie się, dlaczego pewne kwestie zdają się przyciągać większą uwagę mediów, Bąk korzysta z dowcipnych anegdot i przystępnych wyjaśnień, aby pokazać, jak statystyka pomaga nam lepiej zrozumieć świat.

Matematyka jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia, wpływając na różne aspekty od sportu, poprzez naukę, aż po sztukę. Książki te dostarczą Ci zarówno wiedzy, jak i inspiracji do odkrywania tajemnic matematyki. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę i przygotować się do matury, polecamy nasz kurs przygotowujący do matury z matematyki. Ten kurs umożliwi Ci nie tylko utrwalenie i pogłębienie wiedzy matematycznej, ale również dostosowanie jej do potrzeb egzaminacyjnych, dzięki czemu podejdziesz do egzaminu z większą pewnością siebie.

Matematyka może wydawać się trudna, ale z odpowiednimi narzędziami i materiałami każdy może ją zrozumieć i polubić!

CZYTAJ TAKŻE: Dodawanie ułamków zwykłych i dziesiętnych

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach