Ucz się z rabatem 20%

Jak przezwyciężyć jesienną chandrę i nie stracić chęci do nauki

Wraz z nadejściem jesieni, krótsze dni i niższa temperatura mogą obniżać motywację do nauki. Często odkładamy różne zadania czy obowiązki na później. Według szacunków Uniwersytetu SWPS, problem prokrastynacji dotyczy 15-20% populacji oraz 50-95% studentów. To sprawia, że poziom wykonywanych zadań jest niższy i towarzyszy mu mniejsza satysfakcja z własnych osiągnieć. Jak nie stracić motywacji i skutecznie przyswajać wiedzę? Oto proste triki, które zdziałają cuda.

Krótsze, chłodniejsze i deszczowe dni zachęcają raczej do spędzenia czasu pod kocem i z kubkiem ciepłej herbaty niż na nauce. Nic dziwnego, gdyż mniejsza ilość światła dziennego obniżają poziom serotoniny, co może prowadzić do spadku motywacji do zdobywania wiedzy. Choć trzeba dbać o odpoczynek i regenerację, warto poświęcić też jesienne wieczory na rozwój.

Dla wielu osób jesień to często „nowy początek”. Zaczyna się rok szkolny, studia, wtedy też najwięcej osób decyduje się na rozpoczęcie nauki języka obcego czy inne kursy. Długie jesienne wieczory nie zachęcają do spacerów czy innych długich aktywności na świeżym powietrzu. Zamiast oglądać kolejny odcinek serialu, warto nauczyć się czegoś nowego – mówi Marta Kanas, ekspertka edukacyjna Tutore.

Jak jesienią nie stracić zapału do zdobywania wiedzy? Eksperci Tutore dzielą się prostymi, ale efektywnymi trikami, które mogą pomóc w przezwyciężeniu jesiennej chandry i poprawieniu efektywności nauki.

Jak skutecznie się uczyć mimo jesiennej pogody?

Zadbaj o regularność i planowanie
W chłodniejsze dni motywacja do działania może spadać, dlatego warto trzymać się stałych dni i godzin nauki. Stwórz harmonogram, który pomoże trzymać się planu.

Metoda Pomodoro
Pracuj w krótkich, ale intensywnych blokach czasu z przerwami. Przykładowo, przez 40 minut pracuj tylko nad nauką nowych słówek. Nie zaglądaj do poczty mailowej czy do telefonu. Po tym czasie zrób sobie
przerwę. Takie rozwiązanie pomoże utrzymać wysoką wydajność przez dłuższy czas.

Ruch i świeże powietrze
Chociaż pogoda nie zawsze zachęca do wyjścia na zewnątrz, krótki spacer, nawet w pochmurne dni, może poprawić nastrój i koncentrację. Można też wykonać kilka ćwiczeń w domu. Aktywność fizyczna zwiększa poziom endorfin, które pomagają w radzeniu sobie z jesiennym zmęczeniem.

Zróżnicowanie materiału i narzędzi edukacyjnych
Wprowadź różnorodność w nauce: wykorzystaj aplikacje, kursy wideo i materiały interaktywne. Poszukaj ciekawych, edukacyjnych kont w mediach społecznościowych. Zróżnicowane techniki mogą pomóc w lepszym przyswajaniu wiedzy i utrzymaniu zainteresowania materiałem.

Zadbaj o zdrowie psychiczne
Jesienna pogoda sprzyja obniżeniu nastroju. To czas, gdy szczególnie powinniśmy zadbać o takie podstawowe kwestie jak dobry sen, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Nie tylko pomoże to w efektywnej nauce, ale w całym codziennym funkcjonowaniu. Pomocne może być również rozwojowe hobby takie jak gra na gitarze lub szachy.

Stwórz odpowiednie warunki
Zanim rozpoczniesz naukę, posprzątaj biurko, przygotuj ulubioną herbatę i znajdź dla siebie wygodne miejsce do pracy. Unikaj rozpraszaczy jak grający obok telewizor czy też włączone powiadomienia w telefonie.

Chcąc nauczyć się czegoś nowego, warto – niezależnie od pogody – skupić się na swoich preferencjach. Wolisz uczyć się w grupie czy indywidualnie? Chcesz skupić się na konwersacjach czy nauce podstaw?
Chcesz przygotować się do matury na poziomie rozszerzonym czy może chcesz się uczyć wykorzystując popularne gry komputerowe? To są pytania, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem nauki
– dodaje Marta Kanas.

Szukaj nowych możliwości
Szukaj ciekawych rozwiązań edukacyjnych. Ucz się w ciekawy sposób. Czy wiedziałeś, że programowania można się dziś uczyć z pomocą gry minecraft?

Jesień może być sprzymierzeńcem w efektywnej nauce

Jesień nie musi oznaczać spadku efektywności w nauce. Dzięki odpowiedniemu podejściu i dobrze dobranym narzędziom można skutecznie stawić czoła jesiennym trudnościom i przestać ciągle odkładać kolejne zadania na później. Warto pamiętać, że nauka to nie sprint, a maraton. Jeśli mimo planu, nie
uda nam się przysiąść do lekcji, nie warto wpędzać się w poczucie winy. Efektywny odpoczynek to też krok do sukcesu. Można też na przykład zaplanowane ćwiczenia gramatyczne zamienić na czytanie powieści w obcym języku. Planujmy, ale bądźmy też elastyczni i wyrozumiali dla siebie.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach