Ucz się z rabatem 20%

Jak wygląda rekrutacja do liceum plastycznego?

Decyzja o kontynuowaniu edukacji w liceum plastycznym jest ważnym krokiem dla każdego młodego artysty. Wpływa na rozwój talentu, ale też przyszłą ścieżkę zawodową. Jak jednak wygląda proces rekrutacji i na co warto zwrócić uwagę?

Poznaj ofertę szkół w Twojej okolicy

Każde liceum plastyczne ma swoją specyfikę, dlatego, zanim przystąpisz do rekrutacji, zastanów się, które z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie tylko program nauczania jest ważny, ale też lokalizacja, wyposażenie pracowni czy sukcesy absolwentów. Dni otwarte, strony internetowe i rozmowy z uczniami to doskonałe źródła informacji.

Egzamin praktyczny – co Cię czeka?

  • Egzamin z rysunku: Zdający mają 90 minut na stworzenie studium walorowego martwej natury. To sprawdzian zdolności do ukazywania głębi, światłocienia i umiejętności obserwacji.
  • Egzamin z malarstwa: Tutaj ważne są umiejętności kolorystyczne. W ciągu 90 minut trzeba stworzyć studium kolorystyczne martwej natury, ukazując pełnię barw i ich harmonię.
  • Egzamin z kompozycji przestrzennej: To zadanie polega na tworzeniu trójwymiarowego obiektu z plasteliny w ciągu 90 minut. Sprawdza zdolności przestrzennego myślenia i kreatywności.

Przygotowanie do tych egzaminów wymaga systematycznego ćwiczenia, eksperymentowania z różnymi technikami i materiałami oraz konsultacji z doświadczonymi artystami.

Egzamin teoretyczny – jakie zagadnienia są kluczowe?

Egzamin teoretyczny skupia się na wiedzy z zakresu sztuk plastycznych, ale nie tylko. Przygotowanie prezentacji na temat wybranego artysty to doskonała okazja, aby zgłębić historię sztuki, poznać różne epoki, style i kierunki. Ważne jest także umiejętne odnoszenie się do źródeł, takich jak „Bliżej sztuki” od WSiP, które dostarcza solidnych podstaw.

Co warto mieć ze sobą?

Kandydaci zdający egzaminy praktyczne muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie materiały. Od ołówków, przez farby, aż po plastelinę. Choć pewne rzeczy dostarcza szkoła, większość leży po stronie zdającego. Dobrej jakości materiały mogą wpłynąć na jakość pracy, dlatego warto inwestować w profesjonalne narzędzia.

Różnice w procesie rekrutacyjnym w różnych szkołach

Choć opisana rekrutacja dotyczy jednego z liceów, warto pamiętać, że różne szkoły mają różne kryteria. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie internetowej wybranej placówki. Niektóre wymagają wcześniej przygotowanego portfolio, czyli zbioru Twoich najlepszych prac, które prezentują Twoje umiejętności artystyczne. Pamiętaj, że to Twoja wizytówka podczas rekrutacji, więc dołóż wszelkich starań, aby zawarte w nim prace były różnorodne i reprezentatywne dla Twojego stylu.

Porady dla zdających

Najważniejsze jest systematyczne przygotowanie. Rysuj codziennie, eksperymentuj z różnymi technikami, zbieraj materiały i inspiruj się pracami innych artystów.

Nie można też zapominać o roli nowoczesnych technologii. W dobie cyfryzacji kursy online stanowią doskonałe źródło wiedzy i praktyki. Wiele platform, takich jak Tutore, oferuje kursy dedykowane dla młodych artystów, gdzie pod okiem doświadczonych specjalistów możesz doskonalić swoje umiejętności, niezależnie od miejsca i czasu. Wykorzystaj to do maksimum, by zdobyć przewagę konkurencyjną podczas egzaminów.

Pamiętaj także o odpowiednim zrelaksowaniu się przed egzaminem i zdrowym podejściu do stresu.

*Artykuł został przygotowany na podstawie konkretne informacje dotyczące rekrutacji w jednym z liceów plastycznych w Łodzi. Ostateczne kryteria i wymagania mogą się różnić w zależności od wybranej placówki.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach