Ucz się z rabatem 20%

Szachy online dla dzieci

W dzisiejszych czasach zestaw szachowy to oryginalny gadżet do domu, który w wielu wnętrzach pełni co najwyżej funkcję dekoracyjną. Szkoda, bo szachy to rozrywka, która pod wieloma względami przewyższa inne gry. Co zrobić, kiedy nie ma w pobliżu dziadka, który mógłby udzielić lekcji? Najlepiej zajrzeć do sieci!

Dlaczego warto grać w szachy?

Większość dzieci uwielbia spędzać czas wolny na graniu w przeróżne gry, dlatego nie potrzebuje do tego specjalnej zachęty. Wręcz przeciwnie, rodzice dwoją się i troją, jak odciągnąć je od ekranu telewizora czy komputera i namówić do „ambitniejszych” zajęć. Często jedyną odskocznią są gry planszowe, które nawet w dobie Internetu cieszą się niesłabnącą popularnością.

Nie można tego samego powiedzieć o szachach, które ze względu na skomplikowane reguły gry nie kojarzą się ze zwykłą zabawą. Zamiast tego u wielu młodych ludzi już na samym starcie powodują zniechęcenie. Czy słusznie? Faktycznie, jest to gra, która wymaga sporego przygotowania i wychwycenia nieoczywistych, niewypowiedzianych wprost instrukcji, przez co stawia ona graczom większe wymagania. Kiedy jednak nabierzemy wprawy, z dumą odkrywamy, że szachy dają liczne korzyści i pozwalają rozwijać m.in.:

  • zdolności strategiczne,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • pewność siebie,
  • krytyczne myślenie,
  • zdolności zapamiętywania.

Nie bez powodu szachy noszą miano „królewskiej gry”, gdyż mieli do nich słabość już średniowieczni królowie, a nawet tamtejsi rycerze czy osoby duchowne. Ciekawostką jest także to, że pierwowzorem szachów była czaturanga, czyli ich indyjska odmiana. Obecnie, choć szachy mają większą konkurencję i dostarczają mniej wrażeń zmysłowych niż gry komputerowe, to wciąż intrygują i potrafią zaangażować umysł na długie godziny. Ba, pod pewnym względem przewyższają nowoczesne oprogramowania.

Skoro więc szachy potrafią zdziałać tyle dobrego, grzechem byłoby nie poświęcić im więcej uwagi. Sprawdźmy, jakie przełożenie mają poszczególne korzyści na jakość naszego życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Zdolności strategiczne

Umiejętność analizowania, wyciągania wniosków i przewidywania konsekwencji swoich działań przydaje się na każdym kroku. Dzięki temu niestraszne są nam nowe wyzwania i potrafimy wyjść zwycięsko z niemalże każdej opresji. To właśnie logiczne, zapobiegliwe myślenie połączone z otwartością umysłu sprawia, że stajemy się lepszym strategiem.

Współcześni naukowcy z Wenezueli na przykładzie 4266 dzieci dowiedli, że szachy zwiększają poziom inteligencji. Aby nasze dzieci lepiej radziły sobie w życiu, zaoferujmy im zatem pomoc w postaci tej królewskiej gry. Efekty będą zadziwiająco pozytywne!

Umiejętności miękkie

Dzieci, które grają w szachy, jednocześnie uczą się opanowania, a to czyni je cierpliwszymi. Nie muszą się nadmiernie spieszyć jak w przypadku gry na konsoli, co z kolei pozwala im się wyciszyć. W przyszłości mogą więc lepiej radzić się w sytuacjach, w których na upragnione efekty trzeba trochę poczekać.

Kolejnym plusem jest kreatywne, nieszablonowe myślenie. Jak wiadomo, przebieg partii szachowej jest trudny do przewidzenia, dlatego dziecko uczy się kombinowania w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Poza tym na własnej skórze przekonuje się, jak znosić ewentualne potknięcia, i mimo to się nie poddawać. Szachy wzmacniają zatem wiarę we własne siły oraz pewność siebie, a to dobrze rokuje na przyszłość, gdyż porażki są nieodłączną częścią naszego życia.

Inną, bardzo ważną umiejętnością miękką jest krytyczne myślenie. Mały szachista uczy się dystansu do siebie i tego, jak realistycznie ocenić własne możliwości. Doskonale wie, że tutaj nie ma miejsca na rozwiązania siłowe, dlatego nie próbuje wymusić wygranej. W efekcie lepiej się kontroluje i buduje zdrowszy obraz siebie.

Zdolności zapamiętywania

Gra w szachy nie ogranicza się do kilku ruchów figur. Przeciwnik może nas zaskoczyć innymi posunięciami niż dotychczas, tak samo jak my nie musimy zawsze obierać tej samej taktyki. Mimo to aby wyjść z opresji, niejeden raz przydaje się znajomość różnych kombinacji oraz zdolność przewidywania potencjalnych skutków.

Zostało dowiedzione naukowo, iż sympatycy królewskiej gry wykazują lepszą zdolność zapamiętywania. Dlatego bez wątpienia ta cenna umiejętność zaowocuje nie tylko na turniejach szachowych, ale i na szkolnych egzaminach.

Z kim grać w szachy, aby się nauczyć?

Istnieje wiele podręczników i kursów, które przychodzą z odsieczą szachowym debiutantom. Materiał zawarty w książkach trzeba jednak dokładnie przestudiować i przede wszystkim praktykować, aby opanować zasady poruszania się pionami i figurami. Jeśli zaś wiemy już co nieco o zasadach gry, możemy wejść na jeden z portali do gry w szachy online i dołączyć do innego gracza. Niejednokrotnie tego typu strona umożliwia ustawienie poziomu trudności i szlifowanie umiejętności za darmo. Zaloguj się i sprawdź swoje możliwości!

Ponadto Internet to często najlepszy sposób, aby dzieci mogły oswoić się z podstawami i rozwijać swoje hobby w dogodnym momencie. Niemniej jednak nasz współgracz nie poświęci nam tyle uwagi i pedagogicznej troski co nauczyciele pasjonaci. Dlatego warto posłać dziecko na lekcje szachów z jednym z doświadczonych graczy, którzy posiadają też wysokie umiejętności komunikacyjne.

Kursy szachowe zazwyczaj przeznaczone są dla osób w różnym przedziale wiekowym. Trenerzy podczas zajęć wprowadzają po kolei niezbędną terminologię i krok po kroku pokazują rozmaite zagrania. To trochę jak nauka jazdy na trójkołowym rowerku: z jednej strony dziecko gra samodzielnie, z drugiej strony jest przez cały czas asekurowane przez profesjonalistę.

Jak zacząć naukę gry w szachy online?

Zanim zaczniemy snuć wizje o międzynarodowych turniejach, zadbajmy o właściwe miejsce i czas. Nauka zdalna ma tę przewagę nad edukacją stacjonarną, że może odbywać się z dowolnego miejsca na ziemi. Mimo to czas powinien być zarezerwowany wyłącznie na tę okazję, ponieważ szachy wymagają ciszy i skupienia. Dobrze, aby lekcje kojarzyły się z dobrą zabawą i nie były przykrym obowiązkiem, dlatego upewnijmy się, że zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów z pasją do dzieci.

Jeśli masz wątpliwości co do jakości zajęć, wejdź na stronę szkoły, na której możesz sprawdzić szczegółowe informacje na temat nauczycieli prowadzących. Wieloletnie doświadczenie i pozytywny odbiór to najlepsza rekomendacja. Dodatkowo warto skorzystać z darmowej lekcji próbnej, podczas której dziecko może przekonać się osobiście, jak wygląda kurs.

Na koniec pamiętajmy, że nauka zdalna zapewnia też większy komfort rodzicowi. Może on monitorować wszystkie postępy dziecka na bieżąco i pozostawać w stałym kontakcie z nauczycielem. Wszystko to sprawia, że szachy online mogą przerodzić się we wspaniałą przygodę dla całej rodziny.

„Gra królów” to doskonała inwestycja w przyszłość nie tylko dla wybranych. Sprezentuj swojej pociesze autorski kurs szachowy Tutore i obserwuj, jak rozwija skrzydła. Twoje dziecko pokocha szachy!

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach