Ucz się z rabatem 20%

Terminy egzaminu ósmoklasisty i matury 2024

Rok szkolny 2023/2024 zbliża się ku końcowi, a wraz z nim nadchodzą terminy kluczowych egzaminów dla uczniów kończących ósmą klasę oraz szkoły średnie. Zarówno egzamin ósmoklasisty, jak i matura stanowią ważne momenty, które mogą zadecydować o przyszłej ścieżce edukacyjnej młodych ludzi. Oto przewodnik po najważniejszych datach i zasadach tych egzaminów, który pomoże uczniom i rodzicom przygotować się do tych wyzwań.

Matura 2024

Matura, egzamin dojrzałości, przeprowadzany jest w maju, a jego harmonogram został dokładnie ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Część pisemna matury rozpocznie się 7 maja 2024 r., a egzaminy będą trwały do 24 maja. Matury ustne zaplanowano na okres od 11 do 25 maja 2024 r., z wyjątkiem niektórych dni. Terminy egzaminów pisemnych obejmują różnorodne przedmioty, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, z uwzględnieniem języków mniejszości narodowych oraz egzaminów dwujęzycznych. Szczegółowo:

7 maja (wtorek) – język polski na poziomie podstawowym (rano). Nie będzie egzaminu po południu.
8 maja (środa) – matematyka na poziomie podstawowym, język kaszubski, łemkowski i łaciński oraz kultura antyczna (po południu)
9 maja (czwartek) – język angielski na poziomie podstawowym (rano). Język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski na poziomie podstawowym (po południu)
10 maja (piątek) – wiedza o społeczeństwie (rano), język niemiecki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
13 maja (poniedziałek) – język angielski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (rano), filozofia (po południu)
14 maja (wtorek) – biologia (rano) język rosyjski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
15 maja (środa) – matematyka na poziomie rozszerzonym (rano), egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
16 maja (czwartek) – chemia (rano), historia muzyki (po południu)
17 maja (piątek) – geografia (rano), języki mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) na poziomie podstawowym (po południu)
20 maja (poniedziałek) – język polski na poziomie rozszerzonym (rano), języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (po południu)
21 maja (wtorek) – historia (rano), język hiszpański na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
22 maja (środa) – informatyka (rano) i historia sztuki (po południu)
23 maja (czwartek) – fizyka (rano), język włoski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu).
24 maja (piątek) – egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Wyniki matur zostaną ogłoszone online 9 lipca 2024 r. Uczniowie, którzy będą musieli poprawiać egzamin maturalny, otrzymają szansę w sierpniu, a ich wyniki zostaną podane 10 września 2024 r.

Egzamin ósmoklasisty 2024

Zgodnie z harmonogramem na rok 2024 opublikowanym przez CKE główne terminy egzaminów ósmoklasisty w tym roku przypadają na:
14 maja (wtorek) – język polski;
15 maja (środa) – matematyka;
16 maja (czwartek) – język obcy nowożytny.

Przygotowanie do egzaminów

Przygotowanie do obu tych egzaminów wymaga nie tylko znajomości materiału, ale również umiejętności zarządzania stresem i czasem. Kluczem do sukcesu jest zorganizowane i systematyczne powtarzanie materiału, korzystanie z dostępnych zasobów oraz, w razie potrzeby, skorzystanie z dodatkowych zajęć przygotowawczych oferowanych przez szkoły czy instytucje takie jak Tutore.

Pamiętajcie, że odpowiednie przygotowanie może znacząco wpłynąć na wasze wyniki. Wykorzystajcie pozostały czas jak najlepiej, aby podejść do egzaminów z pewnością siebie i spokojem.

Dla bardziej szczegółowych informacji na temat terminów i procedur egzaminacyjnych zachęcamy do odwiedzenia oficjalnych stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz lokalnych organów oświaty.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach