Ucz się z rabatem 20%

Zaproszenia na urodziny do druku – jak pomóc dziecku je wykonać?

Zanim inni złożą nam życzenia, my pierwsi powinniśmy wyjść z inicjatywą i ich zaprosić. Jak to zrobić, kiedy solenizantem jest kilkuletnie dziecko? Podpowiadamy, gdzie szukać inspiracji i jak pomagać bez wyręczania.

Urodziny dziecka jak je zorganizować?

Nieważne, ile lat ma solenizant, przyjęcie urodzinowe to spore przedsięwzięcie, które warto dobrze zaplanować. Pomocna okaże się checklista zakupowa, która uzmysłowi nam ogrom działań, jakich trzeba się podjąć. Miejmy ją więc pod ręką, aby w każdej chwili móc coś dodać albo zmodyfikować.

Zacznijmy od podstawowych kwestii, takich jak:

 • menu (ciasto/tort, zdrowe przekąski, napoje).
 • zastawa (sztućce, talerzyki, obrusy).
 • dekoracje (girlandy, balony, konfetti).
 • zaproszenia na urodziny.

Wbrew pozorom te ostatnie cieszą się niemałą popularnością. Jako że stanowią ważny element przyjęć, poświęcimy im więcej uwagi w tym artykule.

Zaproszenia na urodziny co powinny zawierać?

Urodziny dziecka można obchodzić na różne sposoby: samemu lub z innymi, w zamkniętym pomieszczeniu albo na świeżym powietrzu. Jeśli nasza pociecha chce spędzić ten czas ze swoimi kolegami i koleżankami, nie obędzie się bez zaproszenia. Zanim przygotujesz plik do druku, upewnij się tylko, że gość otrzyma wszystkie niezbędne informacje:

 • nazwa wydarzenia
 • imię tego, kto zaprasza (solenizant)
 • imię tego, kogo zapraszamy (osoba zaproszona)
 • miejsce i czas uroczystości
 • kontakt (do rodzica)
 • motyw przewodni przyjęcia (opcjonalnie).

Na topie są imprezy tematyczne (nie tylko dla maluchów), których kwintesencją są odpowiednio zgrane ze sobą i starannie przemyślane elementy zabawy.

Przyjęcia tematyczne skupione są wokół jednego tematu, który staje się motywem przewodnim całej imprezy. Dlatego wszystko – łącznie z dekoracją, muzyką, menu i innymi atrakcjami – podporządkowane jest tej samej tematyce urodzinowej.

Oznacza to, że dziewczynki mogą zażądać urodzin w stylu księżniczek, a chłopcy piratów. Oczywiście może też być odwrotnie.

Pamiętajmy, że starannie opracowane zaproszenia urodzinowe to nasza wizytówka. Jeśli będą wyglądać niechlujnie albo zaniedbamy któryś z detali spotkania, nie pomogą nawet najbardziej wymyślne rozrywki. Dlatego zanim rzucimy się w wir przygotowań albo wynajmiemy ogromną salę, poświęćmy trochę czasu na logistykę.

Jak powinno wyglądać zaproszenie urodzinowe?

Na wstępie warto podkreślić jedną rzecz. Przede wszystkim pozwólmy, aby w doborze wszystkich akcentów uczestniczyło dziecko. Niech poczuje się prawdziwym gospodarzem imprezy i samo zdecyduje, jak chce się bawić. W żadnym razie nie narzucajmy mu własnej wizji. To, że w dzieciństwie lubiliśmy bawić się w Indian, nie oznacza od razu, że pociecha ma obowiązek iść w nasze ślady.

Po pierwsze, motyw przewodni

W zależności od potrzeb zaproszenia na urodziny mogą mieć motywy dziewczęce, chłopięce albo neutralne. Im bardziej wymyślne tematy (np. bohaterowie bajki Kraina Lodu), tym większe wyzwanie artystyczne, które zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Dlatego osoby, które nie mają potrzebnych materiałów albo konkretnych pomysłów, mogą postawić na uniwersalne, ale wystarczająco wymowne symbole: baloniki, torty, prezenty czy czapeczki urodzinowe. Zamieszczenie niektórych z nich na kartce z zaproszeniem mówi samo za siebie.

Po drugie, kolory przewodnie

Wystrzegajmy się pstrokatości i przerostu formy nad treścią. W dziecięcych zaproszeniach powinny gościć stonowane kolory pastelowe, np. miętowy, błękit czy pudrowy róż. Jeśli mimo to chcemy, aby zaproszenie bardziej się wyróżniało, wybierajmy eleganckie kolory (np. królewską purpurę). Poza tym najbezpieczniej ograniczyć kombinację odcieni do trzech kolorów.

Po trzecie, grubość papieru

Jeśli zamierzamy wydrukować wszystko na papierze, jedną z podstawowych kwestii jest jego odpowiednia grubość. Właściwie dobrane parametry zmniejszą ryzyko, że dzieci wrócą do domu z pomiętym lub na wpół podartym zaproszeniem. Tu sprawdzi się papier ozdobny o wyższej gramaturze (minimum 250g/m2), który jest znacznie odporniejszy na gniecenie.

Zaproszenie na urodziny przykładowe teksty do druku i grafiki

To już prawie 7 lat!

Kochany Dziadku, Kochana Babciu!

Mam zaszczyt zaprosić Was

na moje przyjęcie urodzinowe,

które odbędzie się (data)

w (miejsce) o godzinie (czas).

Wasz wnuczek, Dominik

Dla najlepszej przyjaciółki

Natalko,

z okazji moich 6. urodzin

serdecznie Cię zapraszam

na przyjęcie w magicznym gronie,

które odbędzie się (data) o godzinie (czas).

Przypominam adres: (miejsce)

PS Koniecznie zabierz ze sobą skrzydła i różdżkę!

Gdzie szukać gotowych szablonów zaproszeń?

W dzisiejszych czasach nie możemy narzekać na ubogość możliwości. Jak to mówią: do wyboru, do koloru. Nawet zaproszenia można przygotować na kilka sposobów:

 • własnoręcznie
 • na zamówienie
 • online.

Sporo sklepów oferuje możliwość spersonalizowania gotowych zaproszeń, co jest kuszącym rozwiązaniem. Niemniej jednak takie podejście nie rozwija naszych umiejętności, dlatego w myśl hasła DIY (po angielsku do it yourself, czyli zrób to sam) warto zachęcić solenizanta do podjęcia samodzielnego wysiłku.

Kiedyś w modzie były ręcznie wykonane zaproszenia, ale w związku z błyskawicznym postępem technologiizmienił się styl i mali odbiorcy zwracają uwagę na inne rzeczy niż starsze pokolenia. W tej sytuacji gotowe wzory zaproszeń do użytku prywatnego to rozsądne i całkiem wygodne rozwiązanie.

Pomocne inspiracje znajdziemy choćby w popularnym serwisie Canva. Ten innowacyjny kreator online do wzorów zaproszeń będzie nam towarzyszył na każdym etapie tworzenia. Mamy tu szeroki wybór rozmiarów, czcionek i kolorów. Otrzymujemy również dostęp do biblioteki zdjęć, z których te nieoznaczone ikona korony z reguły są darmowe. Finalny projekt można pobrać w pliku PDF i następnie wydrukować.

Zaproszenia urodzinowe po angielsku przykładowe zwroty i wyrażenia

A może by tak urządzić przyjęcie w amerykańskim stylu? Jeśli mały solenizant nie ma nic przeciwko i nie generuje to nadmiernych kosztów, możecie wpleść język obcy. Wówczas dodatkowym urozmaiceniem będzie na przykład zaproszenie po angielsku. Warunek jest co najmniej jeden: inne dzieci powinny rozumieć, o czym mówicie…

Takie wstawki językowe są poniekąd usprawiedliwione, kiedy pociecha chodzi do anglojęzycznego przedszkola i stamtąd zaprasza swoich kolegów oraz koleżanki. Wystarczy wpleść kilka słów (np. w tytule i zakończeniu), aby dzieci poczuły klimat urodzin. Zaproszenie to jedna z najkrótszych form wypowiedzi, dlatego zwroty powinny być w miarę prostolinijne:

 • Birthday Party Impreza urodzinowa.
 • Let’s party! Zabawmy się!
 • Let’s celebrate! Świętujmy.

Pozostałe informacje (miejsce, czas i kontakt) zamieszczamy w języku polskim, tak aby zarówno dzieci, jak i rodzice mogli je bez problemu odczytać.

Zaproszenia do samodzielnego wydruku czy warto?

Trudno Ci sobie wyobrazić, że samodzielny wydruk opłaca się bardziej niż powierzenie tego zadania komuś z agencji reklamowej? Pamiętajmy, że koszt pojedynczego zaproszenia różni się w zależności od osobistych preferencji. W grę wchodzi też liczba gości oraz czas wykonania. Kolejnym minusem mogą być utrudnienia związane z możliwością wprowadzania poprawek na etapie drukowania. To wszystko sprawia, że kwestie organizacyjne mogą nas zwyczajnie przerosnąć, nawet jeśli wysokiej jakości druk to nie lada wyczyn i dodatkowa reklama.

Co zatem zrobić? Kiedy dobrze przemyślisz sprawę, samodzielnie przygotowane zaproszenie sprawdzi się w praktyce. Przede wszystkim upewnij się co do wymagań technicznych, ponieważ tylko drukarka o odpowiedniej rozdzielczości „udźwignie” tę misję. Nie zaszkodzi też wydruk testowy aby sprawdzić, czy kolory widoczne na papierze są odpowiednio żywe, nasycone.

Krótko mówiąc, zorientuj się, sporządź listę zalet i wad oraz przykładowy kosztorys. Dopiero kiedy rozważysz wszystkie za i przeciw, będziesz w stanie wybrać: drukowanie w domowym zaciszu albo w profesjonalnej drukarni.

Grafika komputerowa dla dzieci – od czego zacząć?

Zaproszenia na urodziny do druku – jak pomóc dziecku je wykonać

Na koniec warto powiedzieć, że samodzielnie dopracowane zaproszenie to idealny pretekst, aby kilkulatek spróbował swoich sił w grafice komputerowej. Jasne, można nabyć gotowe zaproszenia w wersji papierowej, ale czy bylibyśmy z nich tak samo zadowoleni jak z własnych rękodzieł lub projektów online? Nic nie równa się ze sztuką, pod którą sami możemy się podpisać.

Dotyczy to w szczególności dzieci, które dzięki grafice uczą się wyobraźni przestrzennej i kreatywnego myślenia, a także kształtują wrażliwość estetyczną. Dość powiedzieć, że zdolności manualne w młodym wieku wspierają rozwój inteligencji na różnych płaszczyznach, m.in. w matematyce. Krótko mówiąc, jesteśmy na tak!

Proponujemy innowacyjne rozwiązania edukacyjne dla małych grafików. Zapisz dziecko na lekcje online Tutore i wprowadź je w świat sztuki cyfrowej!

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach