Ucz się z rabatem 20%

Canva CV – jak przygotować i oczarować pracodawcę?

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać nowoczesne CV? Szukasz szablonu na czasie, który ułatwi rozmieszczenie informacji? Właściwie napisany życiorys zawodowy jest jak dobra reklama: zachęca do skorzystania z produktu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak w tym celu wykorzystać możliwości Canvy.

Aplikowanie o pracę – jak napisać CV?

Curriculum vitae stanowi pierwszy poważny krok w zdobyciu pracy marzeń. Przypomina trochę ofertę handlową, która zachęca do skorzystania z określonych usług albo do zakupu konkretnego produktu. Aby dobrze się sprzedać, trzeba zaprezentować się z jak najlepszej strony – jednocześnie zachowując spójność i autentyzm.

Podobnie jak Ty wymagasz od przedstawiciela handlowego umiejętnego zaprezentowania towaru, tak i rekruter oczekuje od kandydata spójnego wizerunku. Skuteczne CV powinno więc dostarczać podstawowych informacji i zachęcać do podjęcia kontaktu. Nacisk kładzie się na elementy, takie jak:

 • Curriculum Vitae (napis w nagłówku)
 • dane osobowe (imię i nazwisko)
 • dane kontaktowe (adres e-mail i numer telefonu)
 • wykształcenie (kursy, szkolenia, certyfikaty),
 • doświadczenie zawodowe,
 • umiejętności zawodowe,
 • zainteresowania
 • klauzula.

Do nowości roku 2023 można zaliczyć sekcję „O mnie”, która na dobre zagościła w nowoczesnych życiorysach. Opis zaczyna się od jednego zdania, które wyodrębnia jakąś cechę osobowości, odpowiednio połączoną z wykonywaną profesją. W kolejnych słowach powinniśmy przybliżyć najważniejsze osiągnięcia zawodowe oraz przedstawić powód, dla którego zdecydowaliśmy się aplikować na dane stanowisko. Przykładowo:

Jestem energicznym kucharzem z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizującym się w kuchni azjatyckiej. Pracowałem dla trzech najlepszych restauratorów w Bangkoku. Od czterech lat prowadzę własną restaurację w Łodzi. Skomponowane przeze mnie dania spowodowały zwiększenie miesięcznego przychodu o 50%. Teraz chciałbym wykorzystać to doświadczenie w restauracji XXY, wprowadzając swoje autorskie przepisy do Państwa menu.

Co ciekawe, w zależności od posiadanego doświadczenia objętość życiorysów może się od siebie różnić. Nie zmienia to faktu, że zazwyczaj zebrane w całość informacje – uprzednio wyselekcjonowane i skondensowane – mieszczą się na jednej stronie.

Aktualne dane osobowe

Trudno o skuteczne CV bez tej części. Aby Twój życiorys nie wyglądał jak kiepski żart na prima aprilis, koniecznie zawrzyj w nim imię i nazwisko oraz upewnij się, że dane kontaktowe wciąż są aktualne. W końcu nie chcesz minąć się ze swoim potencjalnym pracodawcą z powodu takiej błahostki, jak przestarzały numer telefonu, którego zwyczajnie nie odbierzesz…

Kolejnym często popełnianym faux pas jest zamieszczanie niepoważnego kontaktu mailowego. Chyba nie musimy wyjaśniać, dlaczego zabronione jest używanie adresów z końcówkami typu buziaczki.pl. W życiorysie najlepiej podawaj adres mailowy z imieniem i nazwiskiem.

Podstawowe dane osobowe w CV to absolutne minimum. Znajdź na nie miejsce w wyszczególnionym bloku (np. z boku, po lewej stronie). To właśnie dzięki nim osoba po drugiej stronie zyskuje pewność, że ma do czynienia z realną osobą.

Adekwatne wykształcenie

W myśl zasady, że liczą się rzeczy ostatnie, podawaj też ostatni poziom edukacji. Absolwenci wyższej uczelni nie muszą cofać się daleko wstecz. Dlatego jeśli posiadasz wykształcenie wyższe, po prostu podaj nazwę uczelni oraz ukończony kierunek studiów. Ważne, aby nie rozmieniać się na drobne i oszczędzić rekruterowi detali o każdym etapie kształcenia. Uwierz nam na słowo, że rozwodzenie się nad tym, jakie liceum albo (o zgrozo!) gimnazjum ktoś ukończył, wygląda groteskowo.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe

Opis doświadczenia zawodowego – zaraz po umiejętnościach zawodowych – jest jedną z najważniejszych sekcji w CV. Podajesz w niej nazwy zajmowanych stanowisk, miejsce zatrudnienia oraz dokładne nazwy firm. Niezwykle ważna jest też chronologia, dlatego pamiętaj o wskazaniu okresu zatrudnienia (miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy).

Ponieważ doświadczenie zawodowe stanowi centralną część CV i w trakcie wstępnej selekcji zazwyczaj idzie na pierwszy ogień, wyeksponuj to, co najważniejsze i spójne z wymogami rekrutacyjnymi. Skrupulatnie opisz główne obowiązki i gdzie tylko możesz, przedstawiaj swoje dokonania za pomocą liczb. Np. W miesiąc zwiększyłem sprzedaż niszowych produktów firmy o 50% przy zachowaniu tego samego budżetu.

Warto dodać, że hasło „bogate doświadczenie”, staje się puste i wyświechtane, kiedy obejmuje zakres obowiązków nikomu niepotrzebnych na danym stanowisku pracy. Tu nie opłaca się iść na skróty i wysyłać CV hurtem. Jeżeli przykładowo osoba ubiega się o stanowisko programisty komputerowego na pełnym etacie i dodatkowo chce dorabiać jako masażysta, musi stworzyć dwa rodzaje dokumentów. W jednym przedstawia informacje związane stricte z masażem, a w drugim uwypukla swoje kluczowe osiągnięcia w firmie informatycznej.

Wybieraj mądrze, aby stworzyć CV, które Cię dobrze zareklamuje. Wiedz, że wieloletnie doświadczenie zawodowe, które znajduje potwierdzenie w odpowiednich certyfikatach, może stanowić wymóg na stanowiskach menadżerskich, kierowniczych albo związanych z wysokim ryzykiem zawodowym. Nie jest powiedziane, że dotyczy to każdej profesji, dlatego trzeba dokładnie czytać oferty pracy.

Umiejętności twarde i miękkie

Braki w wykształceniu wcale nie przekreślają szans na wymarzoną pracę. Musisz tylko pokazać, że i bez ukończonych studiów dyplomowych posiadasz potrzebne umiejętności twarde (zawodowe). Chodzi tu o wiedzę specjalistyczną albo branżową oraz o kompetencje, które przydadzą się na danym stanowisku i często stanowią lwią część naszej pracy. Znajdziesz wśród nich znajomość języków obcych czy obsługę programów komputerowych, takich jak np. Word czy Excel.

Umiejętności miękkie są przeciwieństwem kompetencji twardych, ponieważ nawiązują do naszych cech osobowości. Dużo trudniej je zmierzyć albo obiektywnie ocenić, a co za tym idzie – nauczyć. Jeśli przykładowo posiadasz zdolności negocjacyjne, radzisz sobie z presją czasu i potrafisz przekonać innych do własnego punktu widzenia, to w jakimś sensie masz zadatki na handlowca, ale przydadzą się konkretne dowody, które to potwierdzą.

To oznacza, że zarówno umiejętności zawodowe, jak i te miękkie są ważne i nie należy lekceważyć żadnej swojej mocnej cechy.

Aktualna klauzula

Czy trzeba zamieszczać klauzulę poufności na końcu życiorysu? Nawet jeśli zdania mogą być podzielone i któryś pracodawca uzna, że sam fakt przesłania CV jest zgodą na przetwarzanie danych wrażliwych, to lepiej nie igrać z losem.

Aby tego typu formułka mogła się komukolwiek przydać, niezwykle ważne jest zamieszczenie aktualnego oświadczenia. Ogólną klauzulę CV znajdziesz poniżej:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Istnieje również dłuższa wersja klauzuli, którą pozwalamy sobie zacytować pod spodem. Zawiera ona podstawę prawną i jest zgodna z RODO w 2023 roku:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Profesjonalne CV – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Canva CV – jak przygotować i oczarować pracodawcę

Własne CV to pewien rodzaj sztuki. Nie wystarczy napisać życiorys w edytorze i puścić go w eter. Jednym kliknięciem możesz zmienić swoją przyszłość na lepsze i na poważnie zainteresować odbiorcę wiadomości swoją osobą. Nasuwa się więc pytanie, jak zbudować osobistą markę i co zrobić, żeby życiorys był czytelny i przejrzysty? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Formatowanie tekstu

Wypisanie po kolei wszystkich umiejętności i osiągnięć zawodowych – choćby nie wiem jak licznych i imponujących – nie wywoła efektu WOW u rekrutera, jeżeli zabraknie formatowania. Ba, niedbała ściana tekstu zostanie źle odebrana nawet przez systemy ATS, które ułatwiają szybki przesiew nadesłanych przez kandydatów życiorysów.

Koniecznie pamiętaj więc o wyróżnieniu niektórych informacji pogrubieniami (tzw. boldowanie). Aby wypunktować umiejętności (np. języki obce), używaj punktorów, czyli znaków wypunktowania. Stosuj ten sam font i identyczne odstępy między wierszami (interlinie).

Co do zalecanych czcionek, nie wszystko jest mile widziane. Wśród zalecanych fontów znajdują się np. Calibri, Georgia i Arial. Za to jeśli nie chcesz, aby rekruterzy poczuli się jak u cioci na imieninach, oszczędź im czcionki Times New Roman – w przeciwnym razie powieje nudą. Oczywiście przesada w drugą stronę też jest niezdrowa, dlatego szerokim łukiem omijaj czcionki typowo kaligraficzne (np. Comic Sans, Gigi).

Wygląd i układ graficzny

Informacje w CV nie powinny być rozproszone w różnych miejscach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Reed.co.uk w Wielkiej Brytanii, 50% ankietowanych rekruterów przyznało, że logiczny układ treści znajduje się na szczycie listy najbardziej pożądanych cech dobrego CV. Jak więc zapanować nad chaosem? W uporządkowaniu wszystkich informacji bez wątpienia pomoże odpowiedni wzór CV, który został zaprojektowany w taki sposób, aby życiorys dobrze się czytało.

Zadbaj też o kolorystykę dokumentu. Nawet najmodniejsza szata graficzna nie powinna mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Jeżeli masz wątpliwości co do właściwego wyboru, postaw na klasyczne rozwiązania (np, szary, grafitowy, błękitny). Jeśli zaś stawiasz na nowoczesność, ciekawym urozmaiceniem CV mogą być ikony (np. symbol koperty wstawiony obok adresu mailowego).

Profesjonalne zdjęcie

Dla wszystkich fanów selfie mamy złą wiadomość: cyknięcie sobie takiej fotki nie rozwiąże sprawy. Pamiętaj, że zdjęcie zamieszczone w CV nie powinno być ani wyblakłe i przestarzałe, ani zbyt jaskrawe i śmiałe. Postaw na minimalizm i klasyczny, schludny wygląd. Bezwzględnie unikaj dwuznacznych, luzackich póz. Zdjęcie powinno być czyste i neutralne oraz pokazywać przede wszystkim fizys, czyli naszą twarz.

Jednolity styl

Nawet jeśli masz za sobą dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych, wciąż możesz popełniać ten sam błąd: przekombinowane CV. Jak się o tym przekonać? Spróbuj spojrzeć na nie cudzym okiem i przekonaj się, czy wciąż masz takie same odczucia. Na przeczytanie życiorysu osoba rekrutująca średnio poświęca zaledwie 7 sekund, więc w dużej mierze kieruje się przeczuciem!

Jeśli zastanie w środku totalny miszmasz kolorów i czcionek, nie będzie czytać dalej w poszukiwaniu ukrytego piękna. Dlatego nieważne, czy z zawodu jesteś inżynierem, czy też zajmujesz się modą… nie przenoś bezmyślnie wszystkich swoich pomysłów do CV.

CV w programie Canva – jak je napisać?

Teraz, kiedy już wiesz, jak zadbać o stronę merytoryczną i jak dopieścić swój życiorys pod kątem graficznym, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia pracy. Canva to niezwykle prosty w obsłudze program graficzny, który posłuży Ci zarazem za kreator CV.

Gotowe grafiki są tu na wyciągnięcie ręki. Aby mieć do nich bezpośredni dostęp, wystarczy się zarejestrować i założyć własne konto. Przed rejestracją warto sprawdzić wszystkie możliwe opcje, bo Canva przewidziała kilka planów dla swoich klientów. Dobra wiadomość jest taka, że już plan za darmo oferuje dostęp do milionów zdjęć i ilustracji oraz do ponad 250 tysięcy bezpłatnych szablonów.

Płatna alternatywa zaczyna się od Canvy Pro, która udostępnia ponad 100 milionów obrazów premium. W wersji bezpłatnej rozpoznajemy je m.in. po specjalnym oznaczeniu. Jeśli po najechaniu kursorem na miniaturkę w prawym, dolnym boku ujrzysz żółtą ikonę korony, oznacza to, że za dany szablon albo zdjęcie trzeba by zapłacić.

Bez względu na to, który plan wybierzesz, Canva to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie lubią „grzebać się” w grafice. Zamiast spędzać długie godziny na projektowaniu w zwykłym edytorze, można skorzystać z gotowych projektów i je odpowiednio spersonalizować. Oto, jak w dużym skrócie wygląda tworzenie CV online w kreatorze:

 • wybierasz odpowiedni szablon,
 • dostosowujesz gotowy szablon do swoich potrzeb,
 • pobierasz finalny projekt na swój komputer,
 • sprawdzasz, jak całość prezentuje się na ekranie,
 • cieszysz się efektami!

Poniżej dodajemy najczęstsze pytania i odpowiedzi o tym, jak zrobić CV w Canvie, aby oczarować nim pracodawcę.

Skąd mam wiedzieć, że szablony będą odpowiednie?

Do jakiegoś stopnia już teraz możesz się przekonać! Otwórz wyszukiwarkę, wpisz słowa kluczowe „Canva CV Template” albo „CV Canva”, a już na szczycie listy wyników wyszukiwania ukażą się linki do strony. Widocznych szablonów bez rejestracji jest ponad dwieście. Dla ułatwienia możesz ustawić filtr, aby ograniczyć ich liczbę do wzorów nowoczesnych, minimalistycznych, kreatywnych i innych. Bez względu na preferowany styl gotowe grafiki wyglądają bardzo profesjonalnie.

Czy mogę coś zmienić w wyglądzie szablonu?

Jasne, możesz spersonalizować szablony tak, aby w pełni Ci odpowiadały. Gotowe grafiki po prostu Ci to ułatwiają. Można ingerować m.in. w układ, rozmiar czy rodzaj czcionek. Zwróć jednak uwagę, że Canva niemal na każdym kroku „podpowiada”, co wybrać. Dlatego – choć możesz zmienić wymiary sekcji albo ustawić inny font – nie eksperymentuj do woli. Od czasu do czasu sprawdzaj, co jest zalecane (w niektórych miejscach informacja sama się wyświetli) albo wprowadzaj modyfikacje stopniowo.

Czy są dostępne jakieś poradniki do obsługi Canvy?

Tworzenie w programie Canva jest całkiem proste i intuicyjne, ale jeśli masz z nim styczność po raz pierwszy, poczujesz się pewniej, kiedy zobaczysz, jak ktoś przed Tobą pracuje na przykładowym materiale. W tym około piętnostominutowym filmiku twórcy dokładnie pokazują, jak ogarnąć życiorys w kreatorze. Po więcej informacji technicznych w języku polskim zajrzyj na oficjalną stronę Canvy.

W jakim formacie pobrać gotowe CV?

Kiedy udało Ci się dopracować każdy szczegół i CV jest już gotowe do pobrania, możesz je ściągnąć w formacie PDF, co jest zresztą rekomendowane przez sam program. Dokumenty z rozszerzeniem PDF gwarantują, że tekst nagle „się nie rozjedzie”, dlatego to zazwyczaj w takiej formie wędrują do pracodawcy.

Czym szablony Canva różnią od innych gotowych wzorów?

Większość szablonów Canvy sprawia wrażenie, jakby ich autorem był profesjonalny grafik. Mają nowoczesną szatę graficzną i mogą zostać łatwo ubogacone o dodatkowe elementy, takie jak np. ikonka telefonu czy koperty. Zyskujesz więc dostęp do funkcji, których często brakuje w innych bezpłatnych, ale znacznie uboższych kreatorach.

Chcesz zdobyć lepszą pracę, a może rozwinąć nową umiejętność? Dzięki wysokiej jakości edukacji online budujemy kompetencje przyszłości, które sprzyjają i dzieciom, i dorosłym. Sprawdź pełną ofertę w Tutore i wejdź gładko w świat cyfryzacji!

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach