Ucz się z rabatem 20%

Co to jest prąd elektryczny?

Prąd elektryczny to ruch ładunków elektrycznych, zazwyczaj elektronów, przez przewodnik. Ładunki te poruszają się w wyniku różnicy potencjałów elektrycznych, czyli napięcia, między dwoma punktami. Prąd może płynąć w różnych materiałach, ale najczęściej spotykamy go w metalach, ponieważ mają one dużą ilość wolnych elektronów, które mogą się swobodnie przemieszczać. Metalowe przewodniki są szczególnie efektywne, ponieważ elektrony mogą przemieszczać się przez nie z minimalnym oporem. W rezultacie metale są powszechnie stosowane w instalacjach elektrycznych.

Jak powstaje prąd elektryczny?

Prąd elektryczny powstaje, gdy różnica potencjałów (napięcie) powoduje ruch ładunków elektrycznych. Na przykład, w baterii chemiczne reakcje tworzą napięcie, które następnie powoduje przepływ prądu przez podłączony obwód. W elektrowniach prąd jest generowany przez różne metody, takie jak:

 • Turbiny wodne: Ruch wody napędza turbiny, które generują prąd.
 • Turbiny wiatrowe: Wiatr napędza łopaty turbiny, które generują prąd.
 • Elektrownie słoneczne: Panele słoneczne przekształcają światło słoneczne w prąd elektryczny.

Podstawowe pojęcia związane z prądem elektrycznym

Aby lepiej zrozumieć, co to jest prąd elektryczny, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami:

 1. Ładunek Elektryczny: Ładunek elektryczny to podstawowa właściwość materii, która może być dodatnia lub ujemna. W jednostkach SI ładunek mierzymy w kulombach (C).
 2. Napięcie (V): Napięcie to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami. Jest ono mierzone w woltach (V). Napięcie powoduje przepływ prądu w obwodzie.
 3. Prąd Elektryczny (I): Prąd to przepływ ładunków elektrycznych przez przewodnik. Mierzymy go w amperach (A). Prąd płynie z punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale.
 4. Opór Elektryczny (R): Opór to miara tego, jak bardzo materiał utrudnia przepływ prądu. Wyrażany jest on w omach (Ω). Duży opór oznacza, że prąd płynie trudniej.

Odkryj nowoczesne korepetycje online i zapomnij o niezdanych egzaminach!

Prawo Ohma

Jednym z podstawowych praw opisujących prąd elektryczny jest Prawo Ohma, które mówi, że napięcie (V) w obwodzie jest równe iloczynowi prądu (I) i oporu (R). Możemy to zapisać jako:

 V = I \cdot R

Zastosowania prądu elektrycznego

Prąd elektryczny ma wiele zastosowań w naszym codziennym życiu. Oto kilka przykładów:

 • Oświetlenie: Prąd zasila żarówki, które oświetlają nasze domy i ulice.
 • Urządzenia domowe: Pralki, lodówki, telewizory i komputery działają dzięki prądowi elektrycznemu.
 • Transport: Elektryczne pociągi, samochody i tramwaje wykorzystują prąd do napędu.
 • Komunikacja: Telefony, komputery i sieci internetowe działają dzięki prądowi.

Prąd elektryczny to przepływ ładunków elektrycznych przez przewodnik, spowodowany różnicą potencjałów elektrycznych. Jest to kluczowe zjawisko w fizyce, które ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z prądem elektrycznym, takich jak napięcie, prąd i opór, jest niezbędne dla każdego, kto chce zgłębić fizykę i technologię. Dzięki prądowi elektrycznemu możemy korzystać z oświetlenia, urządzeń domowych, transportu, komunikacji, przemysłu i medycyny, co znacznie poprawia naszą jakość życia.

CZYTAJ TAKŻE: Grawitacja w fizyce: podstawowe wzory i definicje

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach