Ucz się z rabatem 20%

Jak powstaje burza?

Burze to fascynujące i potężne zjawiska atmosferyczne, które mogą wydawać się skomplikowane. Aby lepiej zrozumieć, jak powstaje burza, warto przyjrzeć się temu zjawisku z fizycznego punktu widzenia. W tym artykule wyjaśnimy, jakie procesy fizyczne prowadzą do powstania burzy oraz omówimy zadanie z fizyki związane z tym tematem.

W jakim procesie powstaje burza?

Burze powstają w wyniku kilku procesów atmosferycznych, które prowadzą do nagromadzenia się energii i jej gwałtownego uwolnienia. Oto główne etapy powstawania burzy:

 1. Nagromadzenie ciepłego i wilgotnego powietrza: Burze zwykle powstają w ciepłych, wilgotnych warunkach. Gdy powietrze jest nagrzewane przez Słońce, unosi się do góry, niosąc ze sobą wilgoć.
 2. Chłodzenie i kondensacja: Gdy ciepłe powietrze unosi się do wyższych warstw atmosfery, napotyka chłodniejsze powietrze. To powoduje jego ochłodzenie i kondensację pary wodnej, co prowadzi do powstawania chmur.
 3. Powstawanie chmur burzowych (cumulonimbus): Proces kondensacji uwalnia ciepło, które powoduje dalsze unoszenie się powietrza. To prowadzi do powstawania chmur burzowych zwanych cumulonimbusami. Te chmury mogą sięgać wysokości 10-20 kilometrów.
 4. Rozwój prądów wstępujących i zstępujących: Wewnątrz chmury burzowej powstają silne prądy wstępujące (unoszące ciepłe powietrze) oraz prądy zstępujące (opadające chłodniejsze powietrze). Te prądy tworzą cykl, który napędza burzę.
 5. Tworzenie się piorunów i grzmotów: W wyniku tarcia cząsteczek lodu i kropel wody wewnątrz chmury burzowej, dochodzi do separacji ładunków elektrycznych. Górna część chmury naładowana jest dodatnio, a dolna ujemnie. Gdy różnica potencjałów jest wystarczająco duża, dochodzi do wyładowania elektrycznego w postaci pioruna. Grzmot to dźwięk, który powstaje w wyniku gwałtownego nagrzewania i rozszerzania się powietrza wokół pioruna.
 6. Opady atmosferyczne: Burza często przynosi intensywne opady deszczu, a czasem również gradu. Opady te są wynikiem kondensacji pary wodnej i tworzenia się kropel wody lub kryształków lodu, które spadają na ziemię pod wpływem grawitacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasze korki online!

Zadanie z fizyki: analiza burzy

Zadanie: Oblicz energię uwolnioną podczas wyładowania atmosferycznego (pioruna) o ładunku 𝑄=20 C przy różnicy potencjałów 𝑉=100MV (megawoltów).

Rozwiązanie:

 1. Dane:
  • Ładunek 𝑄=20 C
  • Różnica potencjałów 𝑉 = 100 MV = 100×106 V
 2. Wzór na energię elektryczną: Energia elektryczna 𝐸 wyrażona jest wzorem: 𝐸=𝑄⋅𝑉
 3. Podstawienie danych: 𝐸=20 C × 100 × 106 V
 4. Obliczenia: 𝐸=2×109 J

Odpowiedź: Energia uwolniona podczas wyładowania atmosferycznego wynosi 2×109 J (dżuli).

Burze są fascynującymi zjawiskami atmosferycznymi, które wynikają z szeregu procesów fizycznych. Od nagromadzenia ciepłego i wilgotnego powietrza, przez kondensację i tworzenie chmur burzowych, aż po powstawanie piorunów i intensywne opady atmosferyczne. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla uczniów fizyki, a analiza burz może być doskonałym przykładem zastosowania teorii w praktyce.

CZYTAJ TAKŻE: Grawitacja w fizyce: podstawowe wzory i definicje

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach