Ucz się z rabatem 20%

Kodowanie dla dzieci

Nikt nie ma wątpliwości co do sensu nauczania dzieci języka polskiego, matematyki czy geografii. Kodowanie wydaje się być czymś skomplikowanym, na co nie ma miejsca w edukacji najmłodszych. Czy tak faktycznie jest?

Czym właściwie jest kodowanie?

Pierwszym skojarzeniem dla wielu osób z pewnością będzie programowanie – czyli tworzenie programów komputerowych, które będą wykonywać określone funkcje. Taka praca kojarzy nam się z dorosłymi ludźmi siedzącymi w ciemnych pomieszczeniach przy komputerach wyświetlających niezrozumiałe ciągi znaków. Warto jednak odrzucić filmowe przykłady, żeby zrozumieć o czym dokładnie jest mowa. Programowanie nie wygląda już tak, jak w science-fiction. Dzisiejsi programiści to komunikatywni i otwarci ludzie, których sukces często opiera się na pracy zespołowej. I przede wszystkim kodowanie i programowanie nie są tym samym.

Kodowanie to po prostu zapisywanie określonych poleceń, ich kolejności, logicznego ciągu pod postacią znaków, symboli czy słów które potem będzie można „odszyfrować”. Kodowaniem zajmuje się więc babcia zapisująca przepis na sernik na kartce, mężczyzna malujący pasy na drodze czy instruktor narciarstwa uczący pewnych sekwencji ruchów. Rozmaite kody otaczają nas z każdej strony, a w codziennym życiu nierzadko zajmujemy się „kodowaniem” nawet nie będąc tego świadomi.

Dopiero dołączenie do kodowania komputera staje się preludium do programowania – wtedy bowiem kodujemy z użyciem poleceń komputerowych, dając komputerowi instrukcje jak precyzyjnie ma zareagować na określone zachowania użytkownika czy wprowadzone dane. Nie tylko przyszli programiści mogą jednak czerpać korzyści z nauki kodowania. Wymaga ona myślenia logicznego, mocno pobudza wyobraźnię i zachęca do eksperymentowania. Prawdę mówiąc, u najmłodszych dzieci nauka kodowania odbywać się może poprzez zabawę. Wystarczy tylko do ulubionych aktywności dziecka dodać nieco treści i pomysłu. Gotowe zabawy rozwijające tę umiejętność można z powodzeniem znaleźć w sieci.

Od czego zacząć naukę kodowania?

W świat kodowania można wprowadzać dzieci już od najmłodszych lat, chociażby korzystając z dostępnych książeczek czy propozycji zabaw. Na przykład rysując na ziemi kredą linie, a potem proponując dziecku, żeby za pomocą komend przeprowadziło inną osobę przez „labirynt” – ćwiczymy kodowanie. Podobne zadania wspomagają orientację przestrzenną przy okazji pozostając dobrą zabawą. Dziecko uczy się też kodowania w trakcie uczenia się różnych norm społecznych, np. sygnalizacji drogowej, gdzie konkretne polecenia kodowane są za pomocą kolorów.

Nieco starsze dzieci, które już obsługują komputer samodzielnie najczęściej wykorzystują go do gier. Gry komputerowe to także świetne środowisko do rozpoczęcia nauki programowania – szczególnie takie, w których użytkownik ma dużą swobodę działania i tworzenia własnych światów. Najlepszym przykładem, często wykorzystywanym do uczenia dzieci kodowania jest Minecraft. To bardzo popularna gra w której zadaniem gracza jest poruszanie się po różnych tworzonych przez siebie przestrzeniach. Zadania, które się w niej otrzymuje wprowadzają dzieci w świat zależności przyczynowo-skutkowych i uczą logicznego myślenia. Przy okazji dają także dziecku szansę użycia komputera nie tylko do rozrywki.

Mając podstawy kodowania pozyskane na przykład w grze komputerowej, łatwiej jest opanować konkretny język programowania – co w przyszłości może przydać się na rynku pracy, jeśli dziecko zdecyduje się na karierę programisty. W innym wypadku te umiejętności nie idą jednak także na marne – biegłość w kodowaniu pomoże w obsłudze rozmaitych urządzeń elektronicznych i rozwiązywaniu problemów z nimi związanych.

Sposoby nauki kodowania online

Pierwsze kroki w kodowaniu można stawiać samodzielnie, pod okiem rodziców z użyciem rysunkowych książeczek dostępnych w księgarniach. Później dobrze byłoby jednak kontynuować rozwój pod okiem dorosłych nauczycieli – co można na szczęście robić także online. Jedynym wymaganiem jest dostęp do sieci i miejsce, w którym dziecko może w spokoju uczyć się zdalnie. Dostępne są kursy kodowania wspomagane grą Minecraft, ale także kursy matematyki. Ćwiczenia w programowaniu można rozpoczynać już w przedszkolu.

W dzisiejszych czasach łatwo jest wykorzystać technologię do nauki zdalnej – w zasadzie niezależnie od tego, czego chcemy się uczyć. Komputer nie jest niezbędny przy pisaniu kodu, ale jeśli chcemy aby za tą wiedzą poszło coś więcej, będzie konieczny. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy naszemu dziecku spodoba się ta dziedzina, można skorzystać z bezpłatnej lekcji próbnej, na której odbędzie się wprowadzenie w temat. Przy okazji można też poznać tę metodę nauczania, i sprawdzić czy nam odpowiada. Co istotne, nie wymaga to instalowania dodatkowych aplikacji.

Nauka kodowania online to dobry sposób dla dzieci w wieku szkolnym, które i tak spędzają w domu czas przed monitorem. Kursy kodowania online wykorzystują gry mające ciekawą fabułę, które dziecko zna i lubi. Doświadczony instruktor pomaga w trakcie zabawy pokonywać przeszkody i na bieżąco prowadzi dziecko przez świat kodowania. Z czasem wykonywanie zadań staje się coraz prostsze, co także daje dziecku satysfakcję. Co istotne, w trakcie takiego szkolenia rodzic może na bieżąco monitorować postępy. Nie ma też wtedy wątpliwości co do tego, że czas spędzony na grach jest wykorzystany pożytecznie.

Dlaczego warto uczyć dzieci kodowania?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nowe technologie zdominują życie naszych dzieci – już to robią. Nie sposób wyobrazić sobie życie bez komputerów, telefonów i setek urządzeń elektronicznych które pomagają nam w codziennym życiu. Można oczywiście poprzestać na bardzo podstawowym opanowaniu tylko tego, co niezbędne – ale jeśli będziemy mieć większą wiedzę o tym, jak działają te urządzenia, z pewnością łatwiej poradzimy sobie z nietypowymi sytuacjami. Programy czy aplikacje których używamy mają często wiele funkcji, o których nie wiemy – a dzieci mają naturalną ciekawość świata, która może pomóc im lepiej je rozumieć.

Kodowanie, a potem programowanie uczy analizowania, co przydaje się w codziennym życiu, nie tylko w kontakcie z urządzeniami elektronicznymi. W dodatku nauka kodowania nie jest czymś niezwykle skomplikowanym, co wymaga informatycznej wiedzy czy nadludzkich zdolności. Każdy rodzic, z pomocą odpowiednich pomocy naukowych może wraz z dzieckiem ćwiczyć kodowanie. Dziecko nie będzie nawet świadome, że w trakcie zabawy uczy się tak przydatnych rzeczy. Kreatywność warto rozwijać już od najmłodszych lat, a jeśli jednocześnie sprawia to przyjemność – czemu tego nie pogodzić?

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach