Ucz się z rabatem 20%

Miesiące po angielsku – jak się ich nauczyć?

Podczas nauki języka ojczystego jednym z pierwszych zagadnień, jakie poznajemy, są nazwy miesięcy. To słowa, które towarzyszą nam przez całe życie, dlatego warto je utrwalić również w języku obcym, i to solidnie!

Nazwy miesięcy po angielsku – podstawy

Przede wszystkim powiedzmy, jak poszczególne miesiące nazywają się po angielsku. Niniejsza tabelka może posłużyć za materiał do powtórek przed klasówką albo jako baza do dalszej nauki:

January Styczeń

February Luty

March Marzec

April Kwiecień

May Maj

June Czerwiec

July Lipiec

August Sierpień

September Wrzesień

October Październik

November Listopad

December Grudzień

Łatwo zauważyć, że poza podobnie brzmiącym trzecim i piątym miesiącem, pozostałe nazwy mają niewiele wspólnego z polskimi odpowiednikami. Stąd pojawia się pytanie, co zrobić, aby szybko i skutecznie zapamiętać angielskie słówka. Na szczęście mamy w zanadrzu kilka sposobów ułatwiających zapamiętywanie, które sprawdzą się nie tylko u dzieci i młodzieży, ale i u osób dorosłych. Czytaj dalej, aby je poznać.

Nazwy miesięcy po angielsku – o czym trzeba pamiętać?

Kiedy już kolejno opanujemy wszystkie nazwy miesięcy, z teorii można przejść do praktyki i użyć słów w różnych kontekstach. Jedną z najważniejszych kwestii w tym zakresie są przyimki. W przeciwieństwie do języka polskiego w angielskim istnieją dwie możliwości: in/on, a wybór między nimi nie jest obojętny, co za chwilę zademonstrujemy.

Przyda się też znajomość skrótów, które pozwalają zaoszczędzić trochę przestrzeni (np. w małych kalendarzach). Poza tym pamiętajmy, że o miesiącach mówimy często w odniesieniu do konkretnego czasu (np. przyszłego), dlatego prędzej czy później trzeba utrwalić związane z nim wyrażenia. Najlepszym testem naszej znajomości miesięcy będzie zaś samodzielne tworzenie zdań.

Miesiące po angielsku jak utworzyć skróty

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku dni tygodnia, w amerykańskiej odmianie języka angielskiego obowiązuje zasada stawiania kropki po skrócie. Po drugie, z zasady nie skracamy najkrótszych nazw. Pełna lista poniżej:

January – Jan.

February – Feb.

March – Mar.

April – Apr.

May – May

June – Jun.

July – Jul.

August – Aug.

September – Sept.

October – Oct.

November – Nov.

December – Dec.

Miesiące po angielsku – jak używać przyimków

Zauważmy, że niezwykle ważna jest pisownia, która w języku angielskim rządzi się własnymi prawami. Od razu warto zapamiętać, że nazwy miesięcy w formie pisemnej zawsze piszemy wielką literą. Z kolei w komunikacji ustnej nie musimy zaprzątać sobie głowy zapisem, ale wciąż pozostaje pytanie, który z dwóch przyimków wybrać: in czy on?Odpowiedź brzmi: to zależy od kontekstu.

Jeżeli podajesz dokładną datę łącznie z dniem, wówczas wybierz on. Jeśli zaś wymieniasz tylko miesiąc, użyj przyimka in. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie:

 • Her sister was born in April – Jej siostra urodziła się w kwietniu.
 • His birthday is on November fourth – On ma urodziny 4 listopada.

Miesiące po angielsku – wyrażenia czasowe

Przyda się też garść wyrażeń ze słowem month, takich jak np.:

 • ten miesiąc/tego miesiąca – this month
 • przyszły miesiąc/w przyszłym miesiącu – next month
 • zeszły miesiąc/w zeszłym miesiącu – last month
 • zamiesiąc – in a month
 • miesiąctemu – a month ago
 • co miesiąc – monthly.

Oprócz tego częste są pytania z użyciem month, jak np.:

 • Jaki mamy (teraz) miesiąc? – What month is it (now)?
 • Którego miesiąca się urodziłeś/urodziłaś? – What month were you born in?
 • W którym miesiącu masz urodziny? – What month is your birthday?

Miesiące po angielsku – pory roku

Ciekawym sposobem, aby zapamiętać wszystkie angielskie nazwy miesięcy, będzie przyporządkowanie każdego z nich do odpowiedniej pory roku. Swoje odpowiedzi w każdym momencie można zweryfikować z poniższą listą:

 • Winter (zima): December, January, February
 • Spring (wiosna) : March, April, May
 • Summer (lato) : June, July, August
 • Autumn (jesień) : September, October, November.

A zatem: czy już wiesz, w jakich miesiącach mieszczą się wszystkie cztery pory roku? Jeśli umknie Ci któryś miesiąc, nie przejmuj się! Wróć do zagadnienia z początku artykułu i przypomnij sobie listę słówek wraz z polskim tłumaczeniem.

Miesiące – przykłady zdań z nazwami miesięcy po angielsku

Doskonałym uwieńczeniem nauki będzie umieszczenie znanych słówek w nowym kontekście. Oto przykłady użycia w zdaniu:

 • We’re going to Paris in July. Jen is so excited! –W lipcu jedziemy do Paryża. Jen jest taka podekscytowana!
 • They both work full time. That’s why they usually go on holiday in mid-August – Oboje pracują na pełnym etacie. To dlatego zwykle wyjeżdżają na wakacje w połowie sierpnia.
 • It happened on 3rd November 2005, but it feels like it was yesterday – To się wydarzyło 3 listopada 2005 roku, ale czuję, jakby to było wczoraj.
 • Good news! She can stay longer at the party, because we don’t go to school on 1st of January–Dobre wieści! Ona może zostać dłużej na imprezie, ponieważ nie idziemy do szkoły 1 stycznia.

Złożoność zdań i związany z nimi poziom trudności dostosowujemy zawsze do wieku oraz poziomu. Mimo to nie bójmy się eksperymentować i budujmy zdania ze znanych nam słów i nazw miesięcy, za każdym razem robiąc to nieco inaczej. W ten sposób można też ćwiczyć słownictwo w grupie. Komu się to uda najlepiej, ten wygrywa!

Nazwy miesięcy po angielsku – ciekawostki

W języku ojczystym przywykliśmy do nazw miesięcy na tyle mocno, że się nie zastanawiamy, dlaczego wyglądają i brzmią akurat tak, a nie inaczej. Zanim jednak angielskie nazwy miesięcy wejdą nam w krew, umysł potrzebuje dodatkowych bodźców. Dla urozmaicenia zebraliśmy poniżej kilka językowych smaczków. Sprawdź, czy wiesz, że:

 • January i February to miesiące, które pojawiły się najpóźniej w kalendarzu, bo Rzymianie uważali zimę za „pozbawioną miesięcy”.
 • Słówko month z języka angielskiego nie rymuje się z żadnym innym.
 • November w staroangielskim nazywał się Blōtmōnað, co dosłownie oznacza miesiąc krwi (ang. blood month).Współcześni użytkownicy języka od obecnej nazwy miesiąca stworzyli przymiotnik: novemberish, który oznacza wszystko, co charakterystyczne dla listopadowej pogody. W mowie potocznej na podobnej zasadzie tworzone są przymiotniki od nazw pozostałych miesięcy.

Znaczenie angielskich nazw miesięcy

Miesiące po angielsku trudno porównać do polskich odpowiedników, więc aby skojarzenia przyniosły skutek, trzeba wziąć je pod lupę i zbadać ich znaczenie. Do tego przydaje się łacina, ponieważ nazwy mają tu swoje pierwowzory oraz związaną z nimi historię. Jeśli masz ochotę na więcej i szukasz nowych inspiracji, koniecznie zapoznaj się z szerszym opisem miesięcy.

Miesiące po angielsku: January – styczeń

Pierwszy miesiąc roku, czyliJanuary bierze swą nazwę od słowa Janus, czyli od imienia rzymskiego boga. Przedstawiany był on jako postać o dwóch twarzach, która patrzy się zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość.

Mitologia rzymska podaje, że Janus strzeże drzwi domostw. Uważany jest też za patrona przejść, bram oraz mostów. Jeśli do zapamiętania tej nazwy chcemy użyć mnemotechniki, można wyobrazić sobie odźwiernego o imieniu Janusz wymawiającego angielską nazwę.

Miesiące po angielsku: February – luty

Żeby poznać etymologię słowaFebruarymusimy z kolei sięgnąć do łacińskich źródeł. Februa oznacza „czyścić, oczyszczać”, co ma związek z obrzędami oczyszczającymi organizowanymi w starożytnym Rzymie, w lutym. Dlatego wszystkie przedmioty, które kojarzą się nam z porządkami jak miotła, odkurzacz czy cokolwiek innego, pomogą stworzyć ciekawe skojarzenia.

Miesiące po angielsku: March – marzec

Marchto chyba najłatwiejszy do zapamiętania miesiąc, bo kojarzy się z marcem. Jego nazwa pochodzi od rzymskiego boga wojny, Marsa. Niegdyś kojarzył się też z wojowniczością, bo w tym czasie wznawiano działania wojenne, o które trudno było zimą. Poza tym march po angielsku to także marsz, dlatego wyobraźnia może nam podsunąć obraz kompanii wojskowej, która defiluje w pełnym umundurowaniu podczas wiosennej parady.

Miesiące po angielsku: April – kwiecień

Czwarty miesiąc to po angielsku April, który nie bez powodu kojarzy się z rozkwitającą wokół przyrodą na nowo budzącą się do życia. Sama nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa aperio oznaczającego właśnie „rozkwitanie” albo „otwieranie się”. Chwytliwym skojarzeniem jest też święto Prima aprilis, czyli „dzień żartów”, które spopularyzowało się również w Polsce.

Miesiące po angielsku: May – Maj

Nazwa piątego miesiąca May pod względem pisowni do złudzenia przypomina polski odpowiednik. Jednak nie można tego samego powiedzieć o wymowie, o czym najlepiej świadczy zapis fonetyczny środkowej litery: [meɪ]. Co się tyczy znaczenia, skojarzmy maj z boginią Mają, która jest patronką wzrastania i dogląda roślinności.

Miesiące po angielsku: June – czerwiec

Nadchodzą letnie miesiące o dwóch dość podobnych do siebie nazwach. Pierwszy z nich to June, którypochodzi od słowa juvenis oznaczającego młodych ludzi. Nazwa nawiązuje też do bogini małżeństw oraz orędowniczki kobiet, Junony. Dla ułatwienia można czerwiec skojarzyć z polskimi realiami, w których czerwiec uchodzi za miesiąc ślubów.

Miesiące po angielsku: July – lipiec

July to siódmy miesiąc w roku, który swą nazwę zawdzięcza Juliuszowi Cezarowi. To właśnie na cześć rzymskiego wodza i dyktatora nazwano lipiec jego imieniem. Z łacińskiego słowa Julius było już niedaleko do angielskiego odpowiednika, który obecnie znamy. Innym rozwiązaniem jest wyobrażenie sobie dziewczyny o imieniu Julia, która obchodzi urodziny siódmego lipca.

Miesiące po angielsku: August – sierpień

Oktawian August, daleki krewny Cezara, także zapragnął mieć swój miesiąc, i takowy dostał. August to ósmy z miesięcy, a oktawa to osiem dni, co powinno wystarczyć, żeby skojarzyć sierpień po angielsku.

Miesiące po angielsku: September – wrzesień

Kolejne miesiące pochodzą od łacińskich liczebników, zgodnych z numeracją kalendarza juliańskiego. W XVI wieku zastąpiono go kalendarzem gregoriańskim, w którym przesunięto daty. Mimo to cztery ostatnie miesiące roku można zapamiętać, najlepiej jeden po drugim i zaczynając od września. W języku angielskim będzie nimSeptemberpochodzący od rzymskiej siódemki (obecnie dziewiąty miesiąc w roku). Z uwagi na zaplątaną numerację niektórym miesiąc ten najprościej skojarzyć z konkretnym wydarzeniem, np. z rozpoczęciem roku szkolnego.

Miesiące po angielsku: October – październik

October dawniej był ósmy, a obecnie jest dziesiąty. Jego nazwę można skojarzyć chociażby z… ośmiornicą. Wystarczy wyobrazić sobie chłodny październik i rozsnuć marzenia o egzotycznej plaży i pięknych, morskich wodach, w których ukrywa się owe stworzenie. Można też pobawić się w skojarzenia z ósemką, ósmym dniem października, itp.

Miesiące po angielsku: November – listopad

Zgodnie ze starą numeracją to dziewiąty miesiąc w roku, a jedenasty według współczesnego kalendarza. November nazwę zaczerpnął z novem, co oznacza dziewięć. Pod względem pisowni może się nam też skojarzyć z czymś nowym.

Miesiące po angielsku: December – grudzień

Stary rok zamyka December, czyli dawniej dziesiąty, a teraz dwunasty miesiąc. Obecnie to czas obdarowywania i bycia obdarowywanym, dlatego wielu osobom skojarzy się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia.

Nazwy miesięcy po angielsku – jak je zapamiętać?

W języku angielsku prawdziwą sztuką jest uzyskanie wymowy wiernej oryginałowi. Dlatego pierwsze, co warto zrobić, to osłuchać się z brzmieniem poszczególnych miesięcy. Jednocześnie bądźmy przygotowani na to, że ich zapis różni się od przekazu ustnego, jak zresztą większość słów w języku angielskim.

W szczególności warto zwrócić uwagę na literę „r”, której barwa jest znacznie delikatniejsza niż w języku polskim. Natomiast w angielskiej wersji sierpnia wyjątkowo problematyczne mogą być dwie pierwsze litery. Pamiętajmy jednak, że pomimo chwilowych utrudnień praktyka czyni mistrza! Kluczem do zapamiętania poprawnej wymowy jest powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie, które wcale nie musi być monotonne.

Ułatwmy to sobie odpowiednio zróżnicowanymi ćwiczeniami, które proponujemy w dalszej części. Pamiętajmy też, że do wzorcowego brzmienia może nas zaprowadzić tylko ten, kto sam doskonale opanował mowę. Jeśli nie chcemy wykorzeniać złych nawyków po czasie, warto więc rozpocząć naukę od małego i wybrać odpowiednikurs z języka angielskiego. Przemawia za tym również fakt, że u dzieci aparat mowy jest bardziej elastyczny niż u dorosłych.

Ci nieco więksi lub bardziej doświadczeni mogą dodatkowo skorzystać z syntezatora mowy, który zamienia słowo pisane w dźwięk. Przykładowe konwertery tekstu można bez problemu wyszperać w Internecie.

Zapamiętanie nazw miesięcy za pomocą piosenek i wierszyków

Na początku naszej przygody z językiem angielskim ważną rolę odgrywa ćwiczenie poprawnej wymowy oraz powtarzanie wypowiedzianych słów za mówiącym. Gotowe nagrania w wykonaniu native speakerów to dobry sposób na poprawną wymowę i wdrażanie odpowiednich nawyków.

W trakcie ćwiczeń pamiętajmy o dostosowaniu tempa do indywidualnych możliwości i potrzeb. Ta reguła sprawdzi się i u dzieci, i u dorosłych. W każdym momencie możemy też zrobić pauzę i tym samym zyskać więcej czasu na samodzielne wymówienie poszczególnych słów czy ewentualną korektę.

Dzieci polubią zadania, które pozostawiają im swobodę działania i kojarzą się z zabawą. Pomogą w tym proste, wpadające w ucho rymowanki połączone z klaskaniem czy tańcem, w których wszystkie miesiące zebrane są w składną całość. Klasycznym tego przykładem są:

1.

January, February, March, April, May

June, July, August. Hooray, Hooray!

September, October, November, December,

These are the months that I CAN REMEMBER!

2.

Thirty days has September,

April, June, and November,

All the rest have thirty-one,

Save February at twenty-eight,

But leap year, coming once in four,

February then has one day more.

Wprawdzie ten drugi wierszyk w pierwotnym zamiarze miał tylko uczyć, ile dni mają poszczególne miesiące, ale nie zaszkodzi przy okazji popracować nad wymową. Podobnych rymowanek czy piosenek jak ta poniżej jest całkiem sporo:

Kiedy zaś poczujemy się wystarczająco pewnie i zaczniemy swobodnie operować słownictwem związanym z miesiącami, warto pójść o krok dalej. Nagrania, dzięki którym poznajemy różne angielskie akcenty, podniosą poprzeczkę.

Zapamiętywanie nazw miesięcy za pomocą luźnych skojarzeń

Warto stosować różne sposoby naprzemiennie i obserwować, który z nich przynosi najlepsze efekty. Nauka na zasadzie skojarzeń pozostawia szerokie pole do popisu, bo tutaj większość zależy od naszej własnej inwencji twórczej. Dlatego jednym w zapamiętywaniu pomoże skojarzenie świąt występujących w danym miesiącu:

 • March to International Women’s Day (Międzynarodowy Dzień Kobiet)
 • April to April Fools’ Day (Prima aprilis)
 • May to Mother’s Day (Dzień Matki)
 • July toIndependence Day (Dzień Niepodległości w USA)
 • September to Labor Day (Święto Pracy w USA)
 • December to Christmas Day (Dzień Bożego Narodzenia)

Drugim bardziej przypadną do gustu prace plastyczne. Wszystko sobie rozrysowują, dodają zdjęcia i bawią się kolorami. Wtedy zimowe miesiące będą zazwyczaj niebieskie, letnie – czerwone itd. Wybrana kolorystyka nie musi być identyczna u każdego, jeśli do kogoś bardziej przemawiają inne barwy. Ewentualny dobór obrazków również jest kwestią indywidualną.

Jeszcze inni sięgną po sprawdzone cytaty, przysłowia lub fragmenty z książek, ponieważ z natury są wzrokowcami. Nie od dzisiaj wiadomo też, że czytanie pozytywnie wpływa na naszą erudycję, więc przy okazji można poszerzyć zasób słownictwa o inne ciekawe wyrażenia.

miesiące po angielsku

Jakkolwiek zdecydujesz się uczyć, najważniejsze, aby nie oceniać. Najczęściej każdy sposób, który pomaga w zapamiętywaniu, jest dobry. Pamiętajmy tylko, aby małym dzieciom dostarczać jak najwięcej autentycznych materiałów do pracy. Dzięki temu tworzone przez nich skojarzenia zakotwiczone są w znanej im rzeczywistości.

Zapamiętywanie nazw miesięcy – jak to zrobić w naturalny sposób?

U młodzieży i dorosłych abstrakcyjne myślenie jest już na tyle rozwinięte, a zgromadzone doświadczenia dnia codziennego na tyle solidne, że potrafią oni rozpoznawać związki między różnymi elementami składowymi w swoim otoczeniu i zarazem się do nich zdystansować.

Dzieci również potrafią tworzyć niezwykle kreatywne skojarzenia, choćby z pomocą bohaterów znanych im z ulubionych kreskówek. Tytułem przykładu wystarczy wspomnieć o bajce Frozen (pol. Kraina Lodu), która przenosi widzów do zimowego świata królestwa Arendelle. Z uwagi na tło fabuły to idealna sposobność, żeby przyswoić słownictwo związane nie tylko z porami roku i pogodą, ale i nawiązać do nazw miesięcy.

A co jeśli pogoda za oknem sprzyja zabawom na świeżym powietrzu? Wykorzystajmy okazję, aby poszukać podpowiedzi w przyrodzie! Jesienią można zbierać liście i kasztany, wiosną zaś podziwiać roślinność, która zieleni się zewsząd. Wszystkie te ukryte w naturze skarby mogą zainspirować do skojarzeń, które staną się dla umysłu żywe, namacalne i dzięki temu prostsze do zapamiętania.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach