Ucz się z rabatem 20%

Wektor przemieszczenia: Proste wyjaśnienie

Wprowadzenie do pojęcia wektora

Jeśli uczysz się fizyki, zapewne spotkałeś się z pojęciem „wektor”. Ale co to właściwie jest? Wektor to matematyczna reprezentacja wielkości, która ma zarówno kierunek, jak i wartość (długość). W fizyce wektory są używane do przedstawiania różnych wielkości, takich jak siła, prędkość i przemieszczenie. W tym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych typów wektorów: wektorze przemieszczenia.

Co to jest wektor przemieszczenia?

Wektor przemieszczenia to wektor, który pokazuje, jak zmieniło się położenie ciała w przestrzeni. Jest to strzałka, która łączy punkt początkowy(A) z punktem końcowym(B) ruchu ciała. W przeciwieństwie do drogi, która jest skalarem (czyli wielkością bez kierunku), wektor przemieszczenia uwzględnia zarówno odległość, jak i kierunek ruchu.

wektor przemieszczenia

Przykład

Wyobraź sobie, że idziesz od domu do szkoły. Jeśli mierzysz odległość, którą przebyłeś, mówimy o drodze. Natomiast jeśli narysujesz prostą linię od swojego domu do szkoły, pokazującą bezpośrednią trasę i kierunek, to właśnie narysowałeś wektor przemieszczenia.

Jak wygląda wektor przemieszczenia?

Wektor przemieszczenia przedstawia się jako strzałkę. Punkt początkowy strzałki to miejsce, z którego rozpocząłeś ruch, a grot strzałki wskazuje miejsce, w którym skończyłeś. Długość strzałki reprezentuje odległość, a kierunek strzałki pokazuje kierunek ruchu.

Rysowanie wektora przemieszczenia

 1. Określ punkt początkowy: Zaznacz na wykresie punkt, z którego zaczynasz ruch.
 2. Określ punkt końcowy: Zaznacz punkt, w którym kończysz ruch.
 3. Narysuj strzałkę: Połącz oba punkty prostą linią z grotem skierowanym w stronę punktu końcowego.

Właściwości wektora przemieszczenia

 • Kierunek i zwrot: Wektor przemieszczenia ma określony kierunek i zwrot, który wskazuje na kierunek ruchu od punktu początkowego do końcowego.
 • Długość (moduł): Długość wektora przemieszczenia jest równa odległości między punktem początkowym a końcowym.
 • Niezależność od drogi: Wektor przemieszczenia zależy tylko od początkowego i końcowego położenia ciała, a nie od trasy, którą ciało przebyło.

Sprawdź nasze lekcje indywidualne!https://tutore.eu/pl/kursy/dzieci/?filtr_3=1

Różnica między wektorem przemieszczenia a drogą

Droga i przemieszczenie to dwa różne pojęcia w fizyce:

 • Droga: Jest to całkowita odległość, jaką przebyło ciało, niezależnie od kierunku. Droga jest skalarem i zawsze jest dodatnia.
 • Przemieszczenie: Jest to wektor, który pokazuje bezpośrednią odległość i kierunek od punktu początkowego do końcowego. Przemieszczenie może być dodatnie, ujemne lub równe zero, w zależności od kierunku.

Zastosowanie wektora przemieszczenia w fizyce

Wektor jest podstawowym narzędziem w kinematyce, czyli dziale fizyki zajmującym się ruchem ciał. Przykładowe zastosowania obejmują:

 • Analiza ruchu prostoliniowego: Opisanie ruchu ciała poruszającego się w linii prostej.
 • Ruch w dwóch i trzech wymiarach: Opisanie bardziej skomplikowanych ruchów, takich jak loty samolotów czy trajektorie piłek.

Przykładowe zadanie

Wyobraź sobie, że pies biegnie od punktu A do punktu B, a następnie do punktu C. Jeśli punkty te mają współrzędne (0, 0), (3, 4) i (6, 8) odpowiednio, oblicz wektor przemieszczenia psa z punktu A do punktu C.

 1. Oblicz wektor AB:
  • Współrzędne: B – A = (3 – 0, 4 – 0) = (3, 4)
 2. Oblicz wektor BC:
  • Współrzędne: C – B = (6 – 3, 8 – 4) = (3, 4)
 3. Sumuj wektory przemieszczenia:
  • Przemieszczenie AC: AB + BC = (3, 4) + (3, 4) = (6, 8)

Ostatecznie wektor przemieszczenia z punktu A do punktu C to (6, 8).

Nowoczesne podejście do nauki fizyki

Wektor przemieszczenia to jedno z kluczowych pojęć w fizyce, które pomaga w zrozumieniu ruchu ciał. Jest to wektor, który łączy punkt początkowy z punktem końcowym ruchu, pokazując zarówno odległość, jak i kierunek. Dzięki wektorowi przemieszczenia możemy dokładniej analizować ruch i lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Grawitacja w fizyce: podstawowe wzory i definicje

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach