Ucz się z rabatem 20%

Jak wygląda matura ustna z języka angielskiego?

Dla wielu uczniów matura ustna z języka angielskiego stanowi wyjątkowe wyzwanie. Pomimo solidnej wiedzy gramatycznej i bogatego słownictwa, strach przed mówieniem może znacząco wpłynąć na wynik egzaminu. To naturalne, że sytuacja egzaminacyjna budzi niepokój, gdyż wymaga nie tylko swobody w posługiwaniu się językiem, ale również zdolności do szybkiego reagowania i logicznego myślenia. Przygotowanie się do tej części egzaminu maturalnego wymaga więc nie tylko nauki języka, ale również strategii radzenia sobie ze stresem i budowania pewności siebie. Oto szczegółowy przewodnik po zadaniach maturalnych i metodach przygotowania, które pomogą ci osiągnąć sukces.

Struktura egzaminu ustnego z języka angielskiego

Matura ustna z angielskiego składa się z trzech zadań, które testują różne umiejętności komunikacyjne zdającego. Każde zadanie wymaga od maturzysty nie tylko biegłości językowej, ale także zdolności do szybkiego reagowania i adaptacji do zmieniających się tematów rozmowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat każdej z części egzaminu maturalnego z języka angielskiego w 2024 roku, możesz je znaleźć w oficjalnym informatorze maturalnym CKE.

Szczegółowy opis zadań na maturze ustnej z języka angielskiego

Matura ustna z angielskiego podzielona jest na trzy kluczowe segmenty, które różnią się formą i celami oceny:

 • Rozmowa z odgrywaniem roli
  • Czas przygotowania: 30 sekund
  • Czas trwania: Maksymalnie 4 minuty
  • Opis: W tym zadaniu zdający wchodzi w interakcję z egzaminatorem, odgrywając określone role. Na przykład, zdający może być proszony o rozwiązanie problemu w rozmowie z klientem, negocjowanie warunków umowy, czy symulację rozmowy kwalifikacyjnej. Zadanie to wymaga nie tylko biegłości językowej, ale także umiejętności improwizacji i adaptacji do roli.
  • Przykład:
 • Opis ilustracji i odpowiedzi na pytania
  • Czas trwania: Maksymalnie 3 minuty
  • Opis: Zdający dostaje ilustrację, którą musi szczegółowo opisać, wskazując m.in. miejsce, postacie i ich działania. Po opisie ilustracji zdający odpowiada na trzy pytania związane z tematyką ilustracji. Zadanie to testuje zdolności opisowe zdającego oraz umiejętność analizy i wyciągania wniosków.
  • Przykład:
 • Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego
  • Czas przygotowania: 1 minuta
  • Czas trwania: Maksymalnie 5 minut
  • Opis: Zdający analizuje prezentowany materiał stymulujący, na przykład zdjęcia lub krótkie teksty, z których musi wybrać jeden, najlepiej odpowiadający zadaniu. Następnie zdający musi uzasadnić swój wybór i odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące wybranego materiału.
  • Przykład:

Matura ustna z języka angielskiego. Jak się przygotować?

 1. Praktyka w mówieniu: Organizuj regularne sesje mówienia z przyjaciółmi, rodziną czy nauczycielami. Rozmowy na różnorodne tematy zwiększą Twoją płynność i komfort używania języka angielskiego.
 2. Nagrywanie własnych wypowiedzi: Używaj smartfona lub komputera do nagrywania swoich odpowiedzi na typowe pytania egzaminacyjne. Odsłuchaj nagrania, aby zidentyfikować obszary do poprawy.
 3. Udział w grupach dyskusyjnych online: Wiele platform oferuje możliwość uczestniczenia w grupowych dyskusjach w języku angielskim. To świetna okazja do ćwiczenia mówienia w mniej formalnym, ale równie wymagającym środowisku.
 4. Ćwiczenia relaksacyjne: Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, mogą pomóc zmniejszyć stres przed egzaminem.
 5. Feedback od nauczycieli i ekspertów: Regularne konsultacje z nauczycielami języka angielskiego pomogą Ci uzyskać cenne wskazówki i poprawić swoje umiejętności.

Matura ustna z angielskiego nie musi być stresująca. Przy odpowiednim przygotowaniu i regularnej praktyce, każdy uczestnik może osiągnąć wysoki wynik. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest pewność siebie i biegłość w komunikacji, które zdobędziesz dzięki systematycznemu treningowi. Powodzenia!

CZYTAJ TAKŻE: Terminy egzaminu ósmoklasisty i matury 2024

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach