Ucz się z rabatem 20%

Logarytmy – proste wyjaśnienie

Logarytmy mogą wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę są bardzo przydatnym narzędziem matematycznym, które pomaga rozwiązywać różne zadania, zwłaszcza te związane z mnożeniem dużych liczb. W tym artykule wyjaśnimy, czym są logarytmy, w jaki sposób działają i dlaczego warto je znać.

Co to jest logarytm?

Logarytm to sposób na określenie, ile razy musimy użyć jednej liczby jako mnożnika, aby osiągnąć inną liczbę. Na przykład, jeśli chcemy wiedzieć, ile razy musimy pomnożyć liczbę 10, aby uzyskać 1000, logarytm pomoże nam znaleźć odpowiedź. Możemy to zapisać jako:

log_{10}(1000)= ?

Odpowiedź to 3, ponieważ 10 pomnożone przez siebie trzy razy (10 × 10 × 10) daje 1000. W tym przypadku liczba 10 to nasza „podstawa” logarytmu, a 1000 to liczba, którą chcemy osiągnąć.

Rodzaje logarytmów

Istnieją różne rodzaje logarytmów, ale dwa pierwsze są szczególnie ważne:

Logarytm dziesiętny (logarytm o podstawie 10):

Jest często używany w nauce i technice. Kiedy mówimy o logarytmach bez podawania podstawy, zazwyczaj chodzi o logarytmy dziesiętne. Na przykład:

log(100) = 2

Oznacza, że 102 = 100.

Logarytm naturalny (logarytm o podstawie e, gdzie e jest liczbą Eulera, około 2.71828):

Jest bardzo ważny w matematyce wyższej, statystyce i niektórych naukach przyrodniczych. Zapisuje się go jako ln:

ln(e^3) = 3

Co oznacza, że podnosząc e do potęgi 3, dostajemy e3, a logarytm naturalny z e3 to 3.

Logarytm o dowolnej podstawie

Logarytm o dowolnej podstawie b z liczby a, zapisywany jako logb​(a), odpowiada pytaniu, do której potęgi należy podnieść b, aby uzyskać a. Jest to ogólna forma logarytmu i może być używana z dowolną dodatnią liczbą b (różną od 1) jako podstawą.

Dlaczego logarytmy są użyteczne?

Logarytmy są bardzo przydatne, gdy potrzebujemy upraszczać obliczenia z dużymi liczbami. Na przykład w astronomii, gdzie odległości między gwiazdami mogą być ogromne, lub w bankowości przy obliczaniu złożonych odsetek. Logarytmy pozwalają przekształcić mnożenie na dodawanie, co sprawia, że obliczenia stają się prostsze.

Sprawdź: Zrozum logarytmy z naszymi korkami z matmy!

Logarytmy - ogarnij przed egzaminem

Jak używać logarytmów?

Logarytmy są często używane do rozwiązywania równań, w których niewiadoma występuje jako potęga. Na przykład, aby rozwiązać równanie:

10^x = 100

możemy zastosować logarytm dziesiętny z obu stron:

log(10^x) = log(100)

x = 2

Dzięki temu wiemy, że x = 2 jest rozwiązaniem równania.

Logarytmy to potężne narzędzie, które sprawia, że trudne obliczenia stają się łatwiejsze. Warto nauczyć się, jak ich używać, ponieważ znajomość logarytmów otwiera przed nami nowe możliwości w matematyce i pomaga zrozumieć wiele zjawisk w nauce i technologii.


Przykładowe zadanie do rozwiązania

Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak używać logarytmów, spróbujmy rozwiązać następujące zadanie:

Zadanie:

Oblicz wartość zmiennej x w równaniu:

\log_3(9) = x

Rozwiązanie:

  1. Zrozum równanie: Równanie pyta nas, do której potęgi musimy podnieść liczbę 3, aby otrzymać liczbę 9. Możemy to zapisać jako:

3^x = 9

  1. Rozwiązanie równania: Zauważamy, że 9 to 32. Stąd:

3^x = 3^2

x = 2

Zadanie to było stosunkowo proste, ponieważ wymagało jedynie podstawowej znajomości własności logarytmów i potęg. Pokazuje, jak z logarytmu można przejść do równania wykładniczego i jak można go rozwiązać przy użyciu zasad arytmetyki.

Takie zadania są typowym przykładem pytań, które mogą pojawić się na maturze podstawowej, gdzie nie są wymagane skomplikowane manipulacje algebraiczne, ale zrozumienie kluczowych pojęć matematycznych i ich zastosowanie.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach