Ucz się z rabatem 20%

Półnuta – czym jest i jak brzmi?

Opanowanie zapisu nutowego wymaga poznania wszystkich wartości nut oraz sposobu ich zapisu. Potrzebna jest tu odrobina matematyki i dobra pamięć.

Czym jest półnuta?

Najprościej mówiąc, to połowa całej nuty. Jedna półnuta trwa także tyle samo co dwie ćwierćnuty, cztery ósemki, osiem szesnastek, i tak dalej. Jest zapisywana jako owalna niewypełniona główka z laską. Kierunek tej laski zależy od linii, na której chcemy półnutę umieścić. Jeśli dotyczy nut położonych poniżej trzeciej linii, laska idzie w górę z prawej strony. W kwestii tych położonych na trzeciej linii lub powyżej – rysujemy linię z lewej strony w dół. Ważne, żeby pamiętać o tym, że ta różnica w zapisie nie powoduje różnicy w dźwięku, jest spowodowana wyłącznie względami praktycznymi. Zapamiętanie trzeciej linii jest także ważne ze względu na pauzę półnutową, którą symbolizuje prostokąt umieszczony właśnie na niej.

Jak opanować jak wygląda półnuta?

Dla początkujących muzyków i dzieci stawiających pierwsze kroki w nauce pięciolinii może się to wydawać niebywale enigmatyczne – nuty wyglądają przecież podobnie (wyjątkiem jest cała nuta, którą łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka). Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i przeprowadzać ćwiczenia dotyczące rozróżniania nut. Na początku jest to trudne, bo w tym samym czasie opanować trzeba ich położenie na pięciolinii oraz sposób ich rysowania. Praktyka jest jednak najlepszym rozwiązaniem.

Na nuty, w procesie dydaktycznym można patrzeć na przykład przez pryzmat kolorowanki – zadać dziecku pokolorowanie jednym kolorem nut o tej samej wartości. W ten sposób może przyswoić sobie, że nuta z laską do góry i na dół to ten sam dźwięk, i nauczyć się rozróżniać wartości nutowe między sobą. W procesie edukacji można wykorzystywać tekst udostępniany przez słowniki muzyczne z ilustracjami, żeby utrwalić sobie wygląd wszystkich nut.

Jak brzmi półnuta?

Teoria jest ważna, ale nie należy zapominać o praktyce – w muzyce to niezwykle ważne. Wprowadzając pojęcie półnuty dobrze zatem siąść do instrumentu, i zaprezentować jak w danym metrum brzmi półnuta. Półnutę, co do zasady liczymy „na dwa” (całą nutę do czterech, itd). Grając ją na instrumencie warto też zaprezentować jak brzmi cała nuta i ćwierćnuty, ósemki i szesnastki, aby powiązać tę wiedzę ze sobą.

Sprawdź również

O nas

Wspólnie z naszymi Uczniami i
Rodzicami tworzymy świat
edukacyjnej przygody. Najlepsze, co
możemy im podarować, to
możliwość rozwoju i odnalezienia
swojej pasji.

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój adres e-mail aby
zapisać się do newslettera i być na bieżąco z artykułami i wiedzą.

Śledź nas w social mediach